Rugby. Divizia Nationala – Victorie scontata cu punct bonus pentru baimareni

CSM Stiinta Baia Mare – RCM Univ. de Vest Timisoara 41-5 (24-0)

Terenul “Lascar Ghinet”, spectatori circa 200. CSM Stiinta< Bogdan Botezatu, Balan, Gorun (’65, Dico) – Bejan (’60, V. Ursache), Hristache (’60, Birlea) – Buzatu, Ene, Macovei (’50, Stoica) – Ailenei (’41, Eva), Rosca – Catuna, Budusan, Dinis (’60, Dimofte), Danut Botezatu – Niacsu (’60, Ciuntu). Antrenori< Eugen Apjok, Vasile Lucaci. RCM Universitatea de Vest< Nacuta, Capatana (’60, I. Ursache), Dumitrescu – Bianu (’55, Tanase), Bradu – Ciocia, Miu, Panzaru – Zamfir (’60, Podea), Marin (’70, Dumitru) – Neacsu (’60, Bacalu), Preda, Stamatin, Garbau – Bizo. Antrenor< Cosmin Cioriciu. Arbitri< Nicolae Copil – Gheorghe Sabau si Bogdan Cantor (toti din Cluj-Napoca).

Pentru jucatorii baimareni precum si pentru staff-ul tehnic al echipei campioane obiectivul pentru acest joc din play-off era victorie cu punct bonus, pentru consolidarea primului loc. Antrenorii studentilor baimareni, Eugen Apjok si Vasile Lucaci, au decis sa joace cu un lot de jucatori care au evoluat mai putin in acest sezon, marea majoritate a internationalilor ramasi pe banca de rezerve fiindt menajati. Gazdele au tratat meciul cu maxima seriozitate, mai ales ca timisorenii ne-au invins in aceasta vara intr-un joc de pregatire chiar pe teren propriu. Practic, in urma acestei victorii, CSM Stiinta va juca semifinala pe teren propriu. Baimarenii au marcat sapte incercari in acest meci, in timp ce oaspetii au reusit sa inscrie un eseu, care a ramas netransformat. Primul eseu al meciului a fost inscris in minutul 2 de Danut Botezatu, insa Budusan a ratat transformarea, 5-0. In minutul 10, Cristi Dinis a marcat cea de-a doua incercare, de aceasta data transformata de Ionut Budusan, 12-0. Bogdan Botezatu a inscris cea de-a treia incercare in minutul 14, insa Vlad Ailenei a ratat transformarea, 17-0. Rezultatul la pauza a fost consfintit in minutul 34 de catre aripa Georgel Catuna, care a marcat un eseu, a carui transformare a fost ratata de Vlad Ailenei.

Primele doua eseuri ale celei de-a doua reprize au fost marcate de Mihai Rosca, unul dintre ele transformat de Ionut Budusan, 34-0. In minutul 60, Cristi Balan a avut o altercatie cu Tanase si amandoi au primit cartonas galben. Singura incercare a banatenilor a fost inscrisa in minutul 73 de Panzaru, insa Bizo a ratat transformarea, 34-5. Georgel Catuna a inscris ultimul eseu al meciului, iar Ionut Budusan a transformat pentru 41-5.