Rugby – Stiinta CSM Baia Mare – RCM Timisoara 68-9 (33-6)

Arena “Phoenix” din Baia Mare. Spectatori circa 200.

Stiinta CSM: Balan, Radoi (’41, Rusu), Barlea (’41, Gorun) – Cirtiu, Ursache (’41, Hristache) – Danila, Macovei, Ene – Eva, Dimofte (’41, Ailenei) – Catuna, Dinis (’41, Rosca), Preda (’41, Gavriloaia), Pop (’41, D. Botezatu) – I. Botezatu. Antrenori: Eugen Apjok si Vasile Lucaci.

TRCM: Argintaru, Capatana (’63, Panzaru), Dumitrescu – Tanase, Raileanu – Ciocia, Miu, Paraschiv (’41, Dianu) – Zamfir, Marin – Neacsu, Borzas (67, Bradu), Stamatiu, Zaiba – Bizo (’63, Cioriciu). Antrenor: Cosmin Cioriciu.

Au arbitrat: Horatiu Bargaunas (Bucuresti) – Nicolae Copil si Bogdan Cantor (ambii din Cluj-Napoca).

Cartonase galbene: Rusu (’47), respectiv Zamfir (’56).

Dupa cum se anticipa, a fost un galop de sanatate pentru jucatorii baimareni si o ultima repetitie cu public, in vederea meciului de sambata, cu Dinamo Bucuresti. Gazdele au reusi sa inscrie cele patru eseuri, care asigurau punctul bonus, dupa doar 23 de minute de joc. Dimofte a deschis scorul in minutul 5 printr-o incercare si tot el a transformat-o, 7-0. Trei minute mai tarziu, Ionut Botezatu a marcat cea de-a doua incercare, transformata de acelasi Dimofte, 14-0, dupa care, in minutul 14, Ursache sa marcheaze un nou eseu, transformat de Dimofte, 21-0. Oaspetii reduc din diferenta in minutul 20, prin Marin, care transforma o penalitate, 21-3.

Cel de-al patrulea eseu a fost reusit de Ionut Pop, insa Dimofte a ratat transformarea, 26-3. Pana la pauza, Ursache a mai marcat o incercare transformata de Dimofte, 33-3, si timisorenii reduc din diferenta prin acelas Marin, care mai transforma o penalitate. La pauza, cei doi tehnicieni baimareni au efectuat toate cele sapte schimbari, pentru a le da posibilitatea sa joace la toti cei inscrisi pe raportul de arbitraj, insa acest lucru nu le-a diminuat jucatorilor apetitul de a inscrie.

Dupa pauza mai inscriu incercari pentru gazde Ionut Botezatu (cea de-a doua incercare a sa), Georgel Catuna, Mihai Macovei, Eva si Ionut Botezatu, cea de-a treia incercare in acest meci, toate transformate de Vlad Ailenei. Singurele trei puncte ale oaspetilor in aceasta repriza au fost reusite de Marin, tot dintr-o penalitate.

Rezultatul inregistrat intre Farul si Dinamo, in urma caruia niciuna dintre echipe nu a luat punct bonus, avantajeaza foarte mult echipa noastra, care are sanse foarte mari sa termine pe locul doi, ceea ce ar insemna o semifinala pe teren propriu.