Rugby – Under 19 – CSS 2 Siromex Baia Mare cucereste a doua oara la rand titlul de campioana nationala

Baimarenii au invins echipa LPS Focsani cu 8-3 (3-3)

CSM Siromex Baia Mare a cucerit titlul de campioana a Romaniei la categoria sub 19 ani. Baimarenii s-au impus in finala cu 8-3 (3-3) in fata echipei LPS Focsani. Din cauza conditiilor meteo, meciul a fost mutat pe stadionul Olimpia Bucuresti.

In prima repriza, campionii en-titre au dechis scorul din lovitura de pedeapsa a lui Alexandru Puscasu.

LPS Focsani a egalat, tot printr-o lovitura de pedeapsa, transformata de Ionut Mazare. Scorul la pauza a fost egal, 3 la 3.

In partea a doua, Siromex a reusit eseul castigator prin fundasul Ilie Tiron dupa o actiune personala a lui Cristian Murgoci.

CSS 2 Siromex Baia Mare castiga al doilea titlul consecutiv la U19, dupa cel obtinut anul trecut in fata celor de la RC Pantelimon.

In finala mica, Metrorex Bucuresti a invins CNAV Bucuresti cu 18-16.

“A fost un meci foarte greu, dar e bine ca s-a terminat asa cum ne-am dorit. Orice finala e grea, dar e important ca am castigat”, a declarat Razvan Popovici, antrenor CSS 2 Siromex.