S-au anunțat sportivii anului în județul Satu Mare

djstLa sediul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Satu Mare s-a derulat luni ședință de validare a rezultatelor obținute de sportivii sătmăreni în anul 2014. Astfel, am aflat care sunt sportivii care au obținut cele mai bune rezultate pentru județul nostru în acest an.

Lorand Samel - sportivul anului 2014 în Satu Mare la probele olimpice
Lorand Samel – sportivul anului 2014 în Satu Mare la probele olimpice

La probele olimpice, cel mai bun punctaj l-a avut judoka Lorand Samel de la CS Unio – CSM Satu Mare. Sătmăreanul a obținut anul acesta următoarele rezultate, toate la individual: medalie de argint la Campionatul Național de seniori Ne-Waza și medalii de bronz la Campionatul Balcanic seniori, la Cupa Europei seniori și la Campionatul Național de seniori. A obținut în total 56 de puncte. Pe locul 2 s-a clasat tot un judoka. Pentru totalul de 38 de puncte, Marian Halas, de la CSM Satu Mare a cucerit o medalie de aur la Campionatul Balcanic (echipe) și medalii de bronz la Cupa Europei (individual), Campionatul Balcanic (individual), Campionatul Național (echipe). “Podiumul” a fost completat de luptătorul Lenard Berei de la CS Satu Mare – Cetate Ardud. Sătmăreanul a fost medaliat cu argint în 2014 la Campionatul European de cadeți, iar la rezultate mai trecem un titlu național la C.N. de cadeți și la C.N. de lupte pe plajă, pentru un total de 37.5 puncte.

La probele neolimpice, sportivul anului a fost desemnat Attila Bartincki (Karate Do Carei) cel care a cucerit 13 medalii în 2014, la C.N., C.E., C.M. de juniori și de seniori. Este urmat de Răzvan Ținca (karate CSM) și Igor Bălăcescu (karate CSM).