S-au stabilit semifinalele lui Euro U21: Spania – Portugalia și Olanda – Germania

Luni s-au jucat sferturile de finală ale Europeanului de fotbal la tineret.

Una dintre partide a fost decisă la loviturile de departajare, alte două au avut nevoie de prelungiri, iar alt sfert de finală s-a decis în minutele adiţionale. Germania a trecut de Danemarca după 1-1 în timpul regulamentar, 2-2 după prelungiri și 6-5 la loviturile de departajare. Spania a eliminat Croația după prelungiri, scor 2-1, iar Portugalia a dispus de Italia cu 5-3, tot după prelungiri. În fine, Olanda s-a calificat în semifinale după ce a bătut Franța cu 2-1.

În semifinale, joi, 3 iunie, Spania va înfrunta Portugalia (ora 19:00), iar meciul Olanda – Germania (22:00) va decide a doua finalistă. Primul meci se va juca în Slovenia, la Maribor, iar al doilea pe stadionul celor de la Mol Fehervar din Ungaria.