Sabrina Voinea câștigă argintul la Campionatele Europene de Gimnastică Artistică de la Rimini, echipa României termină pe locul 4
România a încheiat Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Rimini pe locul 4 la senioare și locul 8 la junioare, evidențiindu-se prin medaliile de argint obținute la bârnă și sol de Sabrina Maneca Voinea și confirmând progresul echipei feminine în vederea calificării la Jocurile Olimpice.

România a încheiat Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Rimini cu locul 4 la senioare și locul 8 la junioare, demonstrând performanțe remarcabile în special datorită Sabrinei Maneca Voinea, care a cucerit medalia de argint la bârnă în finala individuală cu un punctaj de 14,166. Sabrina, notată cu a doua cea mai bună performanță în calificări (14,100), a fost devansată de Manila Esposito din Italia cu 14,400 puncte, în timp ce Marine Boyer din Franța a completat podiumul cu 14,033 puncte. Lilia Cosman, a doua româncă în finala de bârnă, a obținut locul 4 cu 13,500 puncte, după ce în calificări se clasase pe locul șase cu 13,266 puncte.

Performanțele echipei României la acest campionat subliniază revenirea țării noastre în elita gimnasticii artistice feminine europene. În plus, Sabrina Maneca Voinea se pregătește să concureze și în finala de la sol, oferind astfel speranțe pentru noi succese. Aceste rezultate promițătoare vin în contextul în care echipa feminină de gimnastică s-a calificat la ediția de la Paris a Jocurilor Olimpice, pentru prima dată în ultimii 12 ani, consolidând programul “Țară, țară vrem campioane!” coordonat de Mariana Bitang și Octavian Bellu și finanțat de OMV Petrom.