Şase victorii din şase meciuri pentru fotbaliştii sătmăreni

Unirea Dej – Olimpia Satu Mare 0-1 (0-0)

Olimpia îşi continuă şirul victoriilor în tentativa ei de a ajunge din urmă pe FC Hunedoara. Vineri, Olimpia a obţinut a şasea victorie din acest sezon, după ce a învins, cu scorul de 1-0 pe Unirea, la Dej. Din păcate distanţa dintre Oli şi FC Hunedoara a rămas aceeaşi, 4 puncte şi nu ne rămâne decât să sperăm că ocupanta locului 1 se va împiedica în meciurile viitoare.

Prima repriză a meciului de la Dej a fost una echilibrată, cu faze de poartă la ambele porţi. Prima ocazie a aparţinut gazdelor dar Hanus a repins depe linia porţii un balon care îl depăşise pe Şuta. Apoi, Kinczel, în minutul 4, trage în portar de la 6 metri. Urmează un şut a lui Bujor din 16 metri pe lângă după care ratează gazdele, mai bine zis scote Şuta un balon de sub transversală. În minutele 22 şi 35 jucătorii Olimpiei au trimis de două ori balonul în bară prin Micaş, şut de la 20 de metri şi Dragoş, după un şut din careu.

În partea a doua, după o ocazie a lui Dragoş, cap din 6 metri respins de portar, în minutul 69 s-a marcat unicul gol al meciului. Homorozan a efectuat o incursiune pe dreaptă, a centrat perfect la marginea careului de 6 metri de unde Kinczel a şutat fără speranţe pentru portarul dejan.

După acest gol, am asistat la un joc de uzură, cu atacuri sterile ale gazdelor care s-au lovit de o apărare ermetică a sătmărenilor decişi să păstreze tabela nemodificată. Iar sătmărenii au izbândit în tentativa lor şi au obţinut a şasea victorie cosecutivă din acest retur.

Olimpia a jucat cu: Şuta – Glodean, Iuhas, Fl. Mureşan (46 Homorozan), Hanus, Gavrilescu, Villand, Micaş, Dragoş (60 Dănilă), Kinczel (77 Roghină), Bujor (89 Botoş).