Sătmăreanul Bertalan Arkosi este campion național la spadă-seniori

Pe locul 2 s-a situat tot un sătmărean legitimat la CSU Târgu Mureș, Sandor Nyistor

Picture 1Satu Mare este în aceste zile gazda Campionatul Național de seniori-masculin, la spadă. Vineri, în sala de scrimă “Alexandru Csipler” au luat startul 59 de sportivi din mai multe colțuri ale României la proba individuală.

Printre aceștia s-au aflat și patru sătmăreni de la CS Satu Mare care au reușit să obțină rezultate bune și chiar foarte bune. Vorbim aici de fostul, și actualul campion național Bertalan Arkosi (primul din poză – stânga).

După un parcurs extraordinar, a reușit să-și apere titlul de campion obținut anul trecut. În grupe a avut 5 victorii din 6 întâlniri, astfel că s-a calificat mai departe. În drumul spre titlul național a dat și de doi sătmăreni, în semifinală și apoi în finală. Aceștia au tras, însă, pentru CSU Târgu Mureș. În semifinale Bertalan l-a întâlnit Zoltan Tardi pe care l-a învins cu 15-6. Astfel, Zoltan a terminat pe locul 3. În cealaltă semifinală sătmăreanul de la CSU Târgu Mureș, Sandor Nyistor, l-a bătut pe Alin Zbâcea de la Universitatea Craiova cu 17-16.

S-a ajuns mai apoi la finală acolo unde sătmăreanul Arkosi a câștigat, am putea spune lejer, cu 10-4. După ultimul act, Arkosi a declarat că e foarte bun prieten cu Nyistor, se cunosc de mult timp. “Am început mai relaxat finala, să nu mă obosesc. M-am păstrat pentru final pentru îl cunosc pe Nyistor și știu că este capabil de reveniri spectaculoase. A fost destul de greu” ne declară Arkosi care a mai precizat că a muncit foarte mult pentru acest rezultat.

Ceilalți sportivi ai antrenorului de la CS Satu Mare, Francisc Csiszar, care au mai participat vineri la individual sunt Andrei Radu – locul 13, Adrian Pop – locul 17 și Adrian Szilagyi – locul 20. Sâmbătă, la fel și duminică, urmează bătălia pe echipe pentru Superligă. Totul va începe de la ora 8.00 la sala de scrimă “Alexandru Csipler”.