Sătmăreanul Lorand Samel campion național la judo tineret

Dora Kovacs și Cristi Șereș au cucerit medaliile de bronz

Un nou succes de prestigiu al sportivilor de la CS Unio, al sportului sătmărean. Trei dintre cei patru elevi au antrenorului Mihaly Terely au cucerit medalii la campionatul național de tineret la judo tineret, sub 23 de ani.

Cea mai prețioasă medalie, cea de aur, a fost cucerită de Lorand Samel, la categoria 100 kg. Un succes care îi aduce lui Lorand al cincelea titlu de campion național la această categorie. Acest succes ne îndreptățește să afirmăm că Lorand este liderul indiscutabil al generației sale. Iar Lorand, component al lotului de seniori al Romîniei, are doar 21 de ani.

În drumul spre titlul național, Lorand Samel a învins trei adversari. Pe primii doi, sportivi din Pitești și Cluj, i-a învins prin ippon în timp ce în finală a cîștigat prin descalificarea adversarului.

Medaliile de bronz au fst cucerite de Dora Kovacs și Cristian Șereș. Dora Kovacs, care are numai 16 ani, a cîștigat bronzul la categoria 63 de kilograme după 3 victorii și o înfrîngere. În finala mică Dora s-a impus prin ippon în fața unei sportive din Tîrgu Mureș. Dora este elevă la Liceul cu Program de Sport și a benficiat, ca și colegii ei de altfel, de sprijinul kinetoterapeutului Romică Boțoiu. Am amintit acest lucru pentru că toți sportivii sătmăreni au avut probleme de sănătate.

Cristian Șereș, care are în palmares o mulțime de titluri naționale a cucerit medalia de bronz la categoria 75 kg după ce în meciul pentru locul 3 a învins un judoka de la CSU Ploiești.

La final trebuie să succesele sportivilor de la CS Unio trebuie apreciate în mod deosebit avînd în vedere probelemele financiare cu care se confruntă clubul. Cu salariile și indemnizațiile neplătite de la sfîrșitul anului trecut, antrenorii și sportivii de la CS Unio fac practic muncă voluntară. Dar, în ciuda dificultăților, sportivii de la CS Unio aduc medalii prețioase sportului sătmărean.