Sătmărencele le-au bătut pe oltence, la volei

CSM Satu Mare SCM “U” Craiova 3-1

voleiEvoluție foarte bună a voleibalistelor de la CSM Satu Mare în meciul de sâmbătă cu SCM U Craiova. Cu atacuri variate, devastatoare în unele momente, semnificativ în acest sens aportul Adrianei Matei și Verei Dedkova, cu un blocaj eficient, în care a excelat americana Alexis Mathews, cu o coordonatoare, Ivana Zburova, în zi bună, fetele noastre nu au dat nicio șansă craiovencelor.

Asta chiar dacă echipa sătmăreană a pierdut setul trei pe fondul unei relaxări premature. Dar, trebuie să consemnăm și faptul că sătmărencele au avut în față codașa clasamentului, echipă fără nicio victorie în cele 5 etape disputate. Una peste alta victoria echipei sătmărene este pe deplin meritată, a doua din acest campionat, iar locul 8 din clasament, este unul peste așteptări. Spunem asta pentru că, așa cum știe toată lumea, CSM Satu Mare este debutantă în prima ligă a voleiului din România și are în teren, în permanență, trei junioare. Talentate e drept, dar lipsite de experiență.

Despre meciul de sâmbătă, disputat într-o sală arhiplină, nu mai sunt prea multe lucruri de spus. Așa cum se vede din scorurile pe seturi, 25-18, 25-19, 22-25, 25-18, sătmărencele nu prea au avut emoții. În setul trei, cel pierdut, sătmărencele au condus până la 19-18, moment în care craiovencele au avut trei servicii consecutive câștigate după care și-au adjudecat și setul. Nu și meciul, câștigat de CSM Satu Mare.

Lotul CSM-ului: Ivana Zburova, Viktoria Dedkova, Alexis Mathews, Allisson McCardy, Angelica Podină, Adriana Matei, Beata Vajda, Alexandra Mişca, Alexandra Molnar, Daniela Dobre, Natalia Preda, Denisa Mocar.