Sătmăreni de la Judo Master au fost medaliați la Cupa Ungariei

Antrenorul Attila Pelcz ne informează că sportivii săi, de la Judo Master Satu Mare, au participat la un nou concurs la sfârșit de săptămână. La Cupa Ungariei au ajuns peste 500 de sportivi care s-au luptat pentru cele mai strălucitoare medalii. Concursul s-a întins pe durata a două zile.

În prima zi am avut trei sătmăreni. Cel mai valoros rezultat l-a obținut Alexia Timoc.

La U12, 32 de kilograme, sportiva din Satu Mare a câștigat toate meciurile prin ippon și a reușit să câștige medalia de aur. Tot la U12, dar la 45 kg, Bandi Cynthia a cucerit medalia de argint. Tot în prima zi, Nagy Erik a ocupat locul 5 la U11, 29 kg.

În a doua zi s-a organizat un turneu la comun pentru sportivii născuți între 2007 și 2009. Alexia Timoc a făcut un nou concurs excelent, cucerind medalia de argint la 36 kg.

Asta în condițiile în care medalia de aur a fost cucerită de o sportivă cu doi ani mai în vârstă și care a avut o greutate mai mare cu aproape 5 kilograme.

Tot aici, dar la 48 kg, Bandi Cynthia a încheiat pe locul 7. Altfel, Gabriel Boros a terminat pe locul 2 la 36 kg, iar Amos Baiza pe locul 5 la 73 kg.