Sătmăreni din Bixad, Tur şi Acâş au susţinut-o pe CFR la Roma Echipa ardeleană a

CFR Cluj a pierdut la limită meciul de joi seara, din manşa tur a 16-imilor Conference League. Pe terenul celor de la Lazio Roma, ardelenii au cedat cu scorul de 0-1.

Practic doar în primele 15 minute cele două echipe au jucat 11 la 11. O pătrundere a lui Krasniqi a scos eliminarea pentru Patric în urmă unui fault în postura de ultim apărător. În continuare, a fost un avantaj numeric de care CFR Cluj n-a fost capabilă să profite. Echipa lui Dan Petrescu a încasat gol la ultima faza a primei reprize după o faza fixă. Felipe Anderson a săltat mingea în careu pentru voleul decisiv trimis de Ciro Immobile şi Lazio intră în avantaj la cabine, cu un om mai puţin pe teren.

Lazio: Maximiano – Lazzari, Patric, Casale, Hysaj (Marusic ’61) – Milinkovic-Savic, Marcos Antonio (Gila ’18), Vecino – Felipe Anderson (Cancellieri ’81), Immobile (Rodriguez ’61), Zaccagni. Antrenor: Maurizio Sarri.

CFR Cluj: Scuffet – Manea, Yuri, Burcă, Camora – Deac (Petrila ’46), Muhar (Hoban ’61), Boateng (Cvek ’46), Krasniqi – Yeboah (Janga ’82), Birligea (Malele ’61). Antrenor: Dan Petrescu.

Returul se va juca în Gruia, la Cluj-Napoca pe 23 februarie, de la ora 19:45.

Păreri ale sătmărenilor de pe Olimpico

La meciul din Conference League dintre Lazio Roma şi CFR Cluj au fost prezenţi în jur de 800 suporteri în galeria oaspeţilor, mulţi venind din ţară, dar şi mulţi români stabiliţi în Roma care au dorit să fie prezenţi alaturi de echipa ardeleană.

În tribune pe Olimpico au fost şi câţiva sătmăreni, unii cu familia, din Bixad, Tur, Acâş, Satu Mare. În afară de cei prezenţi în galeria CFR-ului, mulţi au fost prezenţi în tribuna “Monte Mario” si de câteva ori au depăşit la încurajat mult mai numeroasa galerie a gazdelor care erau în jur de 8.000 de spectatori.

“Meciul a fost destul de echilibrat, dar SS Lazio a reuşit să câştige cu 1-0 prin golul marcat de Ciro Immobile în prelungirile primei reprize. Deşi a evoluat cu un jucător în plus, echipa noastră nu a reuşit să egaleze. Sabău Adrian din Acâş a fost puţin dezamăgit de rezultat, dar a fost unul dintre cei mai activi suporteri a clujenilor. Fraţii Măgurean Vasile şi Gheorghe din Bixad au fost pentru prima dată pe stadion şi s-au simţit excelent, unul fiind un suporter al echipei Lazio, de data aceasta a susţinut pe CFR.

Familia Mărcuş din Tur a găsit bilete lângă galeria gazdelor, deşi membrii ei au dorit să fie alături de ai noştri la acest eveniment. Speram că la meciul retur CFR Cluj să câştige meciul şi să treacă mai departe de Lazio Roma. Forza CFR!”, ne-a transmis Honorius Barnişca, corespondentul Informaţia Zilei din Italia.

Sătmăreni din Bixad, Tur şi Acâş au susţinut-o pe CFR la Roma Echipa ardeleană a Sătmăreni din Bixad, Tur şi Acâş au susţinut-o pe CFR la Roma Echipa ardeleană a Sătmăreni din Bixad, Tur şi Acâş au susţinut-o pe CFR la Roma Echipa ardeleană a Sătmăreni din Bixad, Tur şi Acâş au susţinut-o pe CFR la Roma Echipa ardeleană a Sătmăreni din Bixad, Tur şi Acâş au susţinut-o pe CFR la Roma Echipa ardeleană a