Sătmărenii au remizat sâmbătă într-un meci amical

FC Olimpia – Kisvarda FC 2-2 (1-0)

olimpiaMeci egal pentru Olimpia în al doilea amical al verii, 2-2 cu Kisvarda FC, club din a doua ligă a Ungariei.

Echipa Olimpiei s-a mişcat bine în prima repriză când a avut câteva acţiuni ofensive bine legate, încheiate cu şuturi la poartă. La o asemenea acţiune, petrecută în minutul 16, formaţia sătmăreană a deschis scorul. Bura a preluat un balon la 20 de metri de poartă, a pătruns în careu unde a fost faultat de un apărător al oaspeţilor. Lovitura de la 11 metri acordată de Ciprian Rebegea fost transformată cu siguranţă de Faur. Apoi, până la pauză, a ratat Bura de două ori, Faur şi Iuhas în timp ce oaspeţii au avut o singură ocazie, dar una mare, balonul fiind respins de pe linia porţii.

Olimpia a dominat şi prima parte a reprizei secunde, dar fără a reuşi să marcheze. Apoi, pe fondul schimbărilor în tabăra sătmăreană, au intrat în teren vreo 6-7 juniori, jocul s-a echilibrat şi oaspeţii au egalat în minutul 70 prin Eros. Olimpia preia conducerea în minutul 77, când Vasile Pop, venit de la FCM Baia Mare, a înscris cu un şut sub transversală expediat de la 20 de metri. Meciul se va termina însă la egalitate, 2-2, oaspeţii reuşind să înscrie în minutul 83 prin Delczeg. Dar în acel moment Olimpia avea în teren mai mulţi jucători care au evoluat în seznul trecut la echipele de juniori.

Olimpia: Şuta – Ciul, Onicaş, Mureşan, Iuhas, Munteanu, Rus,Villand, Bura, Kanaloş, Faur. Au mai intrat: Moroz, Soproni, Csik, Ştef, Toma, Nemeş, Lukacs, Micaş, Bococi şi Vasile Pop.

Kisvarda: Ivancics – Lengyel, Bertucci, Cseri, Vari, Papucsek, Vermes, Gurbacsi, Delczeg, Rajczi, Eros/Fodor, Lukacs, Olah, Szabo, Hiut pe bancădi, Levai.

Doar juniori pe bancă

Cu două excepţii, Lukacs şi Vasile Pop, Olimpia a avut pe bancă doar juniori de la propria echipă dar şi de la LPS. “Sunt copii talentaţi. Ei au acum o şansă mare de a face pasul spre liga a 2-a. Viitorul lor depinde doar de ei, de modul în care se vor pregăti”, a spus la finalul partidei Mircea Bolba. Vasile Pop, un jucător care a mai evoluat la Olimpia, a primit acceptul conducerii echipei din judeţul vecin de a se pregăti cu lotul sătmărenilor şi există şanse mari ca el să evoueze în sezonul viitor pentru formaţia noastră.

Altfel Buhăescu şi Băican au plecat, cu acordul clubului, în căutarea altor echipe. Şi, pentru că Olimpia a rămas într-un singur portar, se duc tratative cu Anca Trip (UTA) pentru revenirea lui la formaţia sătmăreană.

Cantonament în Ungaria

La finalul meciului am aflat că Olimpia va efectua un stagiu de pregătire, de 10 zile, în Ungaria. Se va antrena, de miercuri, la Nyirbator, o localitate situată la 25 de kilometri de Satu Mare, unde există condiţii bune de pregătire şi recuperare. Olimpia va juca acolo şi 4-5 amicale cu echipe din Ungaria. Plecarea este prevăzută pentru miercuri, iar întoarcerea sâmbăta viitoare, în 16 iulie.

“Sunt condiţii foarte bune. Trei terenuri de joc, baza de cantonament cu recuperare şi avem deja cinci amicale perfectate” a confirmat Bolba.

Învinsă, dar calificată

Asculta acest articol Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat cu mari emoții la turneul final al Campionatului Mondial