Sătmărenii și careienii s-au întors acasă cu 5 medalii de la Campionatul Național de atletism, la copii

Cyintia Pereni și Vlad Turcu au devenit campioni ai României

atletismCampionatul Național de atletism la copii s-a desfășurat în zilele de 11 și 12 iunie în capitala României, la București. Printre sutele de participanți s-au aflat și atleți din cadrul Liceului cu Program Sportiv Satu Mare și de la Liceul Teoretic Carei. Iar reprezentanții noștri s-au descurcat excelent, au reușit să se întoarcă acasă cu 5 medalii la diferite probe. Avem două titluri naționale, doi vicecampioni și un ocupant al locului 3.

Îi vom lua pe rând și începem cu LPS Satu Mare. Performera delegației a fost Cyintia Pereni (foto – stânga), sportivă antrenată de profesorul Horea Macarie. A cucerit medalia de aur la disc Under 13 cu rezultatul 32.01 metri. Iar la greutate, Cyintia s-a clasat pe locul 4 cu 11.91 m. Tot de la LPS, Lucas Fedorca (foto – mijloc) a fost al treilea la 90 metri garduri cu rezultatul 14.14. A alergat tot la Under 13 și este pregătit de profesorul Radu Achim. La înălțime, Lucas a terminat al patrulea cu 1.49 m. Alte rezultate de la LPS: Adina Boitor – locul 5 la înălțime U13 (1.40m), Mara Butean – locul 6 la triatlon U9 (946 p).

Liceul Teoretic Carei și-a trecut în palmares trei medalii prețioase. Vlad Turcu (foto – dreapta) și-a demonstrat din nou talentul și a ieșit campion național la oină U11 (61.01). Tânărul sportiv este antrenat de Florin Turcu. George Racolța a luat medalia de argint la disc U13 (34.74 m) și a terminat pe 5 la greutate (10.22 m). Vicecampioană națională a ieșit și Roxana Cura în proba de 500 m U11 (1.31.64), iar Gabriel Tegzeș, la aceeași catogorie de vârstă, tot la 500 m, a terminat pe locul 9 (1,36,64). Ultimii trei sportivi sunt pregătiți de Ioan Mărneanu.

Pentru atletismul sătmărean urmează Campionatul Național de juniori 2, programat în week-end la Pitești.