Serena și Federer au ieșit din clasamentele tenisului profesionist

Două mari staruri din tenisul mondial, Serena Williams și Roger Federer nu mai apar în clasamentul WTA, respectiv ATP după ce au pierdut toate punctele acumulate.

Serena (41 de ani), cu 23 de turnee de Mare Şlem în palmares, a revenit în circuit la Wimbledon, însă a fost învinsă încă din primul tur de franţuzoaica Harmony Tan. Americanca nu mai participase la niciun turneu în ultimul an, precedentul turneu la care jucase a fost cel de la Wimbledon în 2021. În conformitate cu regulamentele din tenisul profesionist Serena Williams, care ocupa locul 1.204 în lume în momentul participării sale la Wimbledon, a pierdut toate punctele și a ieșit din evidențele WTA..

O altă legendă a tenisului, elveţianul Roger Federer, a ieșit din clasamentul ATP. Federer, în vârstă de 41 de ani. nu a mai participat la niciun turneu în ultimele 12 luni, de la ediţia trecută de la Wimbledon. Elveţianul, cu 20 de turnee de Mare Şlem câştigate,  cu  mai multe operaţii la genunchi suferite în ultimul an, speră să mai joace o dată la Wimbledon și apoi să spună adio tenisului de mare performanță.