Sfert de finală la Euro între două foste campioane europene

Germania – Grecia, TVR 1, ora 21.45

Mario Gamez, principalul marcator al Germaniei

Al doilea sfert de finală de la Euro, Germania – Grecia se va disputa la Gdansk în Polonia în seara zilei de vineri.

Protagonistele sunt două foste campioane europene, Germania şi Grecia. Doar că Germania a câştigat de trei ori trofeul în timp ce Grecia şi l-a adjudecat o singură dată, oarecum întâmplător, în 2004. Favorită este, fără nicio îndoială, echipa Germaniei care a arătat o formă deosebită în meciurile din grupă. Dar Grecia a arătat o disponibilitate extraordinară la efort, jucătorii eleni fiind gata să joace până la ultima suflare. Dar asta nu va fi suficient să deregleze mecanismul bine pus la punct al nemţilor. Mai ales că liderul grecilor, Karagounis, este suspendat pentru jocul de vineri. Un alt argument pro Germania îl constituie felul în care “teutonii” au obţinut calificarea  în sferturile de finală. Germania a început cu un 1-0 contra Portugaliei, a continuat cu o victorie în faţa Olandei, scor 2-1 şi a terminat tot cu un 2-1 Danemarca.

Este drept, sunt  victorii la limită, dar jocul nemţilor a fost convingător prestat în faţa unor echipe de top din Europa. De cealaltă parte, Grecia a început cu un egal în faţa Poloniei, 1-1, dar elenilor le-a fost refuzat un penalti şi le-a fost eliminat gratuit un jucător. Apoi, după un joc mai slăbuţ, grecii au pierdut în faţa Cehiei, dar, după un joc în care ambiţia şi dăruirea au fost atuul major, Grecia a câştigat cu 1-0 în faţa Rusiei, principala favorită a grupei. Acesta a fost parcursul celor două echipe până în sferturi. Ce va fi vineri? Vom vedea cu începere de la 21.45, ora meciului.

Formaţiile probabile
* Germania: Neuer – Jerome Boateng, Hummels, Badstuber,  Lahm – Müller,  Schweinsteiger, Özil, Khedira – Podolski, Gomez.
* Grecia: Sifakis – Torosidis, K. Papadopoulos, Papastathopoulos, Holebas – Tsorvas, Maniatis, Katsuranis – Salpingidis, Gekas, Samaras.

Arbitrii: Damir Skomina – Primoz Arhar, Matej Zunici – Slavko Vincici, Matej Jug – toţi Slovenia.