Simona Halep a abandonat la Bastad

halepDesemnată a doua favorită a turneului de la Bastad (Suedia), Simona Halep a fost nevoită să abandoneze în turul doi din cauza unei accidentări la soldul stâng. Sportiva din România s-a retras în setul trei, la scorul 6-4, 5-7, 0-2, din meciul Flavia Pennetta. Halep a câștigat primul set cu 6-4, l-a pierdut pe al doilea cu 7-5, iar în decisiv a fost nevoită să abandoneze la scorul de 2-0 pentru Pennetta. Simona a părăsit terenul dupa o oră și 38 de minute de la startul partidei.

Prezența în turul II la Bastad îi va aduce Simonei Halep 30 de puncte WTA și un cec în valoare de 3.100 de dolari

În acest an, Simona Halep (nr.23 în topul mondial) a câșigat trei turnee WTA: Nurnberg, ‘s-Hertogenbosch și Budapesta, toate într-o perioadă de numai o luna și jumătate.