Simona Halep în sferturile de finală la Indian Wells

halep

Cea de a șaptea jucătoare a lumii, românca, Simona Halep, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 5.946.740 dolari. În optimi Simona a învins-o, după un meci foarte greu, pe Eugenie Bouchard (Canada/N. 18), cu 6-2, 1-6, 6-4, într-o oră și 39 de minute.

Halep (22 ani, 7 WTA), a șasea favorită a competiției, a început excelent meciul și a condus cu 5-0 în primul set, pe care și l-a adjudecat cu 6-2, în 30 de minute. Setul secund a început foarte bine, și el, cu un break, dar apoi Simona și-a ieșit din mână și a pierdut 6 game-uri la rând cedând setul (1-6) în numai 27 de minute.

În setul decisiv, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 3-3, când Bouchard a reușit un break (3-4), însă Simona a răspuns imediat, câștigând și ea pe serviciul adversarei (4-4). Apoi, cu căteva retururi foarte bune, și cu mingi trimise pe fundul terenului, Halep și-a tinut la respect adversara, a reușit să câștige și următoarele două game-uri, setul cu 6-4 și implicit meciul.

Simona va juca în sferturi cu Casey Dellacqua (Australia, 29 ani, 78 WTA). Aceata a beneficiat de retragerea lui Lauren Davis (SUA, 20 ani, 66 WTA) calificându-se astfel fără joc în sferturile de finală.

Halep a mai întâlnit-o până acum doar pe Davis, pe care a învins-o cu 6-2, 6-0, anul trecut, chiar la Indian Wells, în primul tur.