Simona Halep ne-a oferit o săptămână minunată

Chiar dacă a pierdut finala din Singapore

2014 China Open - Day 2Ziua de duminică a fost una specială pentru sportul românesc. Am avut în premieră o tenismenă în ultimul act de la Turneul Campionaelor de la Singapore.

Simona Halep a jucat finala împotriva numărului 1 mondial, cu americanca Serena Williams. Din păcate, românca nu a reușit să facă față finalei, deși a început meciul destul de încrezătoare. Părea că va dura peste două ore și că învingătoarea se va decide greu, însă după primul set, încheiat 6-3 pentru Serena, Halep a cedat, nu a mai făcut față presiunii și a greșit foarte multe mingi. În setul 2, americanca s-a impus cu 6-0 și a luat titlul.

“Serena, vreau să te felicit pentru că eşti cea mai bună şi pentru că ai terminat anul pe primul loc. Le mulţumesc prietenilor, familiei şi tuturor celor care m-au susţinut”, a declarat Halep după meci. Americanca în vârstă de 33 de ani a disputat şase finale în 2014 şi le-a câştigat pe toate: Brisbane ( Australia), Miami (SUA), Roma (Italia), Stanford (SUA), Cincinnati (SUA) şi US Open (SUA). De partea celaltă, Simona a mai ajuns în alte patru finale în 2014, Doha (Qatar), Madrid ( Spania), Roland Garros (Franţa) şi Bucureşti (România), triumfând în Qatar şi România.

Chiar dacă a pierdut, românii au încheiat o săptămână minunată, Simona obținând rezultate deosebite în Singapore, chiar învingând-o pe Serena în grupe cu 6-0, 6-2. A fost prima româncă care a ajuns într-o finală a acestei competiții.