Simona Halep, pentru a cincea oară în sferturile de la Australian Open

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, la Australian Open, s-a calificat, în sferturile de finală ale turneului de la Antipozi, după ce a învins-o, în optimi, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4, pe poloneza Iga Swiatek, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 15.

Pentru Simona este a cincea calificare în sferturile de la Australian Open turneu la care a mai jucat o finală și o semifinală. Cu această victorie, obținută după o oră și 51 de minute, Simona Halep și-a luat revanșa în fața polonezei care a învins-o anul trecut, 6-1, 6-2, în optimile de la Roland Garros.

Urmează acum duelul cu Serena Willimas jucătoare pe care a întîlnit-o ultima dată la în finala din 2019 de la Wimbledon când românca s-a impus cu un sec 6-2, 6-2.

Despre meciul cu Iga Swiatek ar fi multe de spus. În setul întâi, după ce s-a mers cap la cap până la 3-3, poloneza a apăsat pe pedala de accelerație, a jucat mai ofensiv, variat, cu lovituri în forță pe toate laturile terenului. Swiatek s-a impus cu 6-3 în acest set și se părea că meciul ca curge în favoarea ei. Doar că în setul doi, cu un efort și un calm deosebit, cu multă inteligență în joc, Simona a condus tactic disputa din teren. Pe acest fond Swiatek s-a precipitat, a riscat mai mult și a și greșit mai mult. Drept urmare, după 23 de minute, setul a fost câștigat de Simona Halep. Românca a început foarte bine setul decisiv, a condus cu 2-0, dar Iga Swiatek a revenit, a punctat de câteva ori spectaculos și a egalat la 2. Simona Halep a revenit imediat, a răspuns cu rebreak și a preluat conducerea. Apoi tensimena noastră și-a valorficat serviciul, iar diferenţa a revenit la două ghemuri şi s-a păstrat până la final, scor 6-4.
În urma acestui meci Simona a ajuns la 100 de victorii în turnee de Grand Slam fiind a 8-a jucătoare din lume care a atins acastă cifră.