Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Melbourne

Calificare cu emoții pentru Simona Halep în semifinalele turneului “WTA Melbourne Summer Set 1”.

După un meci epuizant, întins pe durata a 2 ore și 35 de minute, Simona a obținut victoria, scor 6-2, 4-7, 6-4, contra jucătoarei Viktorija Golubic (Elveția/43 WTA). După un prim set câștigat relativ ușor, Halep a servit pentru meci la 5-4, dar și-a pierdut luciditatea, a greșit nepermis de mult cu serviciul așa că Golubic s-a impus cu 7-5.

Nici în prima parte a setului trei Simona nu a avut lucididatea necesară și se prea că se îndreaptă spre un eșec. Dar, la 4-3 pentru Golubic, tenismena noastră a avut o tresărire de orgoliu, s-a concentrat mai bine după care a câștigat 3 ghemuri consecutiv și implicit setul și meciul.

În semifinale, Simona Halep va da peste chinezoaica Qinwen Zheng (19 ani – 126 WTA). Asiatica a trecut de Ana Konjuh (67 WTA), scor 7-6(1), 7-6(6). Ceele două tenismene nu s-au întâlnit niciodată în circuitul WTA.

Organizatorii turneelor Melbourne (WTA 250) au făcut public programul zilei de sâmbătă spre duminică. Duelul din semifinale dintre Simona Halep și Qinwen Zheng se va disputa în jurul orei 04:00 (ora României). Meciul va fi transmis în direct pe canalul Digisport 2.

Tot sâmbătă spre duminică, dar de la ora 02:00, Irina Begu și Nina Stojanovic vor juca în semifinalele probei de dublu contra cuplului Bernarda Pera/Katerina Siniakova (SUA/Cehia, favorite 2).