Simona Halep s-a calificat în sferturi la Wimbledon

Simona Halep (7 WTA) a obținut o nouă victorie scurtă la Wimbledon și s-a calificat în sferturile competiției. Luni a trecut de Cori Gauff (SUA, 313 WTA, 15 ani) după un meci care a durat o oră și 15 minute. În primul set Simona s-a impus cu 6-3, la fel și în al doilea.

Simona Halep va juca în sferturi cu chinezoaica Shuai Zhang (50 WTA), care a învins-o pe ucraineanca Dayana Yastremska (19 ani, 35 WTA), scor 6-4, 1-6, 6-2. Meciul dintre Halep și Zhang se va disputa marți, la o oră ce urmează a fi stabilită de organizatori. Totul se va vedea pe Eurosport.

Simona se revede astfel cu o jucătoare în fața căreia a pierdut două dintre cele trei meciuri jucate până acum. Shuai Zhang a câștigat ultimul meci direct cu Halep, 6-0, 6-3 în optimi la Beijing, în 2016, în timp ce chinezoaica a mai produs o surpriză uriașă tot în 2016, când a eliminat-o pe Halep de la Australian Open.

Prima confruntare a fost câștigată de Simona Halep, la Indian Wells, în 2012, când jucătoarea noastră s-a impus cu 6-1, 6-1.

Aur pentru Larisa Iordache

Asculta acest articol Gimasta română Larisa Iordache a câștigat proba de sărituri în etapa de la Doha a Cupei Mondiale.