Somesul Oar – prima finalista a Cupei Romaniei

Somesul Oar - Turul Micula

Prima finalista a fazei judetene a Cupei Romaniei la fotbal, editia 2012/2013, este Somesul Oar. Specialista in Cupa Romaniei, echipa din Oar s-a calificat in finala dupa ce a invins, miercuri dupa amiaza, pe stadionul Somesul, cu scorul de 2-1, pe Turul Micula.

Primele 45 de minute ale meciului au fost relativ echilibrate cu putine ocazii de gol, cate doua de ambele parti. Mai intai a ratat Lihet pentru Somesul dupa care Elek Simon a sutat in blocaj trecand si el pe langa gol. Apoi, in minutul 36 Somesul a beneficiat de o lovitura libera indirecta de la 5 metri dar oportunitatea a fost rispita mult prea usor, mingea fiind sutata in zid. Nici Cardos nu gaseste culoarul potrivit spre poarta si iroseste si el o buna oportunitate pentru Turul. Si, cand mai erau cateva secunde din prima repriza, iar jucatorii asteptau fluierul arbitrului Ovidiu Mazilu, Nemes sprinteaza pe dreapta si suteaza la coltul lung, pe langa portarul Blidar si deschide scorul.

In repriza secunda s-a jucat mai deschis, iar ocaziile de gol au fost mult mai numeroase cu un plus in dreptul Somesului care a trecut de 3-4 ori pe langa un gol ce parea meritat. Pe final, pe fondul oboselii, jocul se echilibreaza, miculenii ies la atac si la una din fazele lor din careul Oarului, Nemes comite hent, iar lovitura de la 11 metri, corect acordata, a fost transformata de Lucut.

Cum nimeni nu a mai riscat nimic, prelungirile au parut iminente. A venit insa minutul 88 cand Sandor a comis o imprudenta si, in incercarea de a indeparta balonul, l-a daramat in careu pe Puti. Ovidiu Mazilu a aratat prompt punctul cu var, aproape invizibil din cauza apei care baltea  in acel loc. Cum niciun jucator de la Oar nu s-a incumetat sa execute lovitura de la 11 metri, portarul Florin Socaciu si-a asezat mingea pe ipoteticul punct cu var si a transformat cu multa siguranta penalitatea ce a adus victoria si calificarea echipei lui. Meritata dealtfel, chiar si dupa parerea celor din Micula care au recunoscut cu sportivitate acest lucru.
* Somesul: Fl. Socaciu – Botos, Giurgiuman, Doros, Nemes, M.Pop, Gavrus, Tripon, Peczer, Berci, Lihet/Birta, Puti, Saraz.
* Turul: Blidar – Anghi, Sandor, Bococi, Cardos, Lucut, Lucian, Godje, Boitor, Farcas, Boitor/Nagy, Varga, Olah.
Cealalta finalista o vom cunoaste miercurea viitoare dupa semifinala ce se va juca la Carei intre Recolta Dorolt si Talna Orasu Nou.