Someşul Oar a cucerit Cupa României din judeţul Satu Mare

S-a impus cu 2-1 în finala contra Recoltei Dorolț

oarStadionul Olimpia din municipiul Satu Mare a fost sâmbătă gazda ultimului act al Cupei României, faza județeană. S-au întâlnit Someșul Oar și Recolta Dorolț într-un meci destul de echilibrat, dar în care Someșul Oar și-a creat mai multe ocazii de gol și, spunem noi, a câștigat meritat trofeul pus la dispoziție de Asociația Județeană de Fotbal Satu Mare.

Meciul a început de la ora 11.00, fluierul de start aparținându-i ecusonului FIFA, arbitrului careian Istvan Kovacs. Primul gol a venit rapid. Daniel Godje, de la Oar, a bătut excelent o lovitură liberă de pe partea stânga. Înaltul fundaș, Ionel Potra, s-a înălțat și a trimis cu capul în poarta lui Oșan (min. 8). Dorolțul a ieșit la atac, reușind să egaleze prin Ciprian Lauruk (min. 35). Fundașul de la Recolta a avut șut de sezanție de pe dreapta, din lovitură liberă, lăsându-l pe portarul Oarului fără reacție.

Acesta avea să fie și scorul la pauză, iar repriza secundă a început în forță, cu Oarul în atac. Echipa antrenată de Adrian Micaș a beneficiat de o nouă lovitură liberă de pe partea stângă. A bătut același Daniel Godje, care l-a servit perfect pe Kirner. S-a făcut 2-1, fiind și scorul prin care Someșul Oar a primit Cupa României din partea AJF Satu Mare.

Pentru Oar urmează vacanța de vară, iar pentru Recolta barajul de promovare în Liga a III-a pe care-l va disputa, tur-retur, în 18 și 25 iunie, împotriva campioanei din județul Bihor.

Someșul Oar: Olaru – Schnellenperger, Vădan, Potra, Matei (cpt.), Maxim, Godje, Micaș, Pintye, Merce, Kirner. Au mai jucat: Țoca, Tamaș și Nagy. Antrenor: Adrian Micaș.
Recolta Dorolț: Oșan (cpt.) – Lauruk, Griszhaber, Mandi, O. Socaci, Ionescu, N. Meșter, Gavrilescu, Feier, D. Pop, Șimon. Au mai jucat: R. Socaci și Giurgiuman. Antrenor: Mihai Sabău.

România – Cehia în Fed Cup

Asculta acest articol Sala Polivalentă din Cluj-Napoca găzduiește sâmbătă și duminică înfruntarea dintre România și Cehia, în primul tur al