Spadasinii sătmăreni așază un nou trofeu în vitrină: Cupa României

Concursul pe echipe a avut loc duminică la Craiova

Sfârșitul de săptămână ne-a adus în prim-plan ediția 2018 a Cupei României la spadă masculin. Întrecerile, la individual și echipe, s-au desfășurat în sala de sport a Liceului cu Program Sportiv “Petrache Trișcu” din Craiova.

Concursul individual a strâns sâmbătă 65 de sportivi de la toate cluburile puternice din România. Normal, acolo au tras și sportivi de la noi, de la CSM Satu Mare și CS Satu Mare. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Marton Szep (CSM), locul 6 la finalul competiției. Ceilalți sătmăreni: Adam Macska (CSM) – 9, Balasz Szilagyi (CSM) – 10, Nagy Lehel (CS) – 11, Adrian Szilagyi (CSM) – 12, Bertalan Arkoși (CSM) – 18, Alexandru Oroian (CSM) – 29, Tudor Surducan (CS) – 49.

Altfel, menționăm că Andrei Timoce a cucerit Cupa României. Până nu de mult la CSM Satu Mare, acum legitimat la Dinamo București, Andrei a dispus în finala mare de Alin Sbîrcia, de la CSU Craiova, scor 15-9. Pe locul trei a terminat Mario Perșu, de la CSU Craiova, care a trecut în finala mică de colegul său de club, Mihai Bigea, scor 15-5.

Cupa și campionatul pentru echipa CSM

Întrecerea pe echipe a fost mult mai fructuoasă pentru CSM Satu Mare. Echipa noastră i-a avut în componență pe Arkoși, Macska, Szep și Szilagyi. După un tur liber, sătmărenii au înfruntat LPS Craiova 1, echipă de care au dispus cu 45-31. În semifinale au obținut o nouă victorie, 39-34 contra celor de la CSU Craiova 2. În ultimul act, CSM Satu Mare s-a aflat față în față cu Dinamo București. O finală echilibrată, dar care s-a încheiat cu victoria sătmăreană, scor 45-40. Menționăm că CSM Satu Mare a câștigat în luna mai și aurul la Campionatul Național.

Spada sătmăreană este antrenată de Francisc Csiszar și Nagy Lehel. Pentru secția de scrimă de la CSM urmează satelitul de Cupă Mondială de la Split (Croația).