Spadasinul Adam Macska a cucerit bronzul la tineret

macskaSala Floreasca din Bucureşti găzduieşte zilele acestea Campionatul Naţional de spadă la tineret.

Joi s-a desfăşurat proba la masculin individual, iar printre cei 37 de sportivi participanţi, s-au aflat şi doi sportivi de la CS Satu Mare. Unul dintre ei, Adam Macska, a reuşit să câştige medalia de bronz. După două tururi preliminare de grupe, s-a ajuns la fazele eliminatorii. Macska a trecut pe tabloul de 8 de Mihail Oprea (LPS Craiova), pe care l-a învins cu 15-8. Sătmăreanul a pierdut însă în semifinale cu Epurescu Cosmin (Steaua), scor 15-13, astfel că a cucerit medalia de bronz. Un alt sătmărean, Marton Szep, a încheiat concursul din capitală pe locul 11.

Spada de la CSM Satu Mare este antrenată de Nagy Lehel, Francisc Csiszar, Adrian Pop şi Simona Surducan.