Start ratat al tricolorilor în campania de calificare la Euro 2020

Suedia – România 2-1 (2-0)

Ca de a atâtea ori în ultimele decenii, echipa națională de fotbal a României a ratat startul în campania de calificare la un turneu final de anvergură. De data aceasta este vorba de Campionatul European din 2020, competiție care va fi găzduită parțial și de România.

În meciul de debut al acestei campanii pentru obținerea mult doritei calificări, fotbaliștii tricolori au întâlnit Suedia, echipă în fața căreia au pierdut, scor 1-2 (0-2). O înfrângere logică după aspectul general al partidei cu o primă repriză slăbuță a tricolorilor și cu a doua ceva mai consistentă, dar fără a se ridica la nivelul dorit. Iar marile ocazii, chiar și în a doua parte, au aparținut tot echipei gazdă. Ocazii apărute și după marile gafe din apărare comise de toți cei patru fundași ai echipei noastre. Cum nici linia de mijloc a României nu a dat randamentul scontat, un rezultat bun la Stokholm era greu de obținut.

Suedezii au marcat de două ori într-un interval de șapte minute (Quaison ’33, Claesson ’40). Primul gol a fost marcat după ce Manea a deviat nefericit un balon care a ajuns la Quaison. Suedezul, scăpat din marcaj de Dragoș Grigore, a marcat apoi lejer din 4 metri.
La golul doi, Stanciu, palid pe tot parcursul primei părți, a respins o centrare, așa cum numai un începător o poate face, drept în picioarele lui Claesson care a marcat apoi lejer, cu un șut plasat, expediat de la 16 metri.

În partea a doua, după ce Contra l-a înlocuit pe Mitriță, și după ce Răzvan Marin a început să joace mai bine, tricolorii au dominat o bună parte și au redus din diferență în minutul 58, prin Keșeru. Acesta a marcat din plonjon, cu capul, după o centrare venită de la Răzvan Marin. Dar din păcate, în ciuda jocului mai bun din a doua parte, tricolorii nu au putut egala și au plecat cu mâna goală de pe Friends Arena. Dar mai sunt 9 meciuri de jucat și 27 de puncte puse în joc. Câte vor strânge oare fotbaliștii noștri?

România: Tătăruşanu – Manea, Grigore, Săpunaru (cpt.), Bancu – Băluţă (Ivan ’77), Marin – Chipciu, Stanciu, Mitriţă (Keşeru ’46) – Puşcaş (Hagi ’64). Selecţioner: Cosmin Contra

Suedia: Olsen – Lustig, (Krafth ’24), Helander, Granqvist, Augustinsson – Forsberg (Svensson ’68), S. Larsson, Olsson, Claesson – Quaison (Isak ’88), Berg. Selecţioner: Janne Andersson.

Partida a fost arbitrată corect de o brigadă din Anglia cu Michael Oliver la centru. Acesta a fost ajutat de asistenții Stuart Burt și Simon Bennett.

Următorul joc al “tricolorilor” este programat marţi, 26 martie, de la ora 21:45, pe stadionul echipei CFR Cluj, contra Insulelor Feroe.

În celelalte partide din Grupa F s-au înregistrat următoarele rezultate:
• Malta – Insulele Feroe 2-1
Au marcat: Nwoko ‘13, Borg ‘77/ Thomsen ‘90+8
• Spania – Norvegia 2-1
Au marcat: Rodrigo ’16, Ramos ’71 pen. / King ’65.

– Insulele Feroe 1 0 0 1 1-2 0

Etapa 2 (marți, 26 martie, ora 21:45): România – Feroe, Norvegia – Suedia, Malta – Spania.

Grupa I: Kazahstan – Scoția 3-0, Cipru – San Marino 5-0, Belgia – Rusia 3-1
Grupa J: Italia – Finlanda 2-0, Bosnia-Herțegovina – Armenia 2-1, Liechtenstein – Grecia 0-2