Steaua a bătut campioana Europei!

Golul marcat de Raul Rusescu în minutul 34

Singurul gol a fost înscris în prima repriză de Rusescu, dintr-un penalty

Singurul meci din optimile Ligii Europa care a contat pentru români, joi seară, a fost cel dintre Steaua Bucureşti şi Chelsea Londra. Trupa lui Reghecampf a reuşit să învingă deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor din 2012, printr-un gol marcat de acelaşi Rusescu, golgheterul roş-albaştrilor.

Rafa Benitez, antrenorul din Londra, a trimis în primul 11 tot ceea ce a avut mai valoros. Steaua a început meciul printr-un joc de pase riscante în apărare, reuşind să facă posesie. Şi nu puţine au fost greşelile românilor, însă sunt buni şi la recuperare. Cei peste 50.000 de fani de pe Arena Naţională şi-au “împins” de la spate favoriţii care au reuşit să le ţină piept londonezilor. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Raul Rusescu, dintr-un penalty acordat corect de arbitrul rus, Serghei Karasev, în minutul 34. Numărul 24 a şutat puternic în colţul stâng al porţii apărate de Petr Cech, iar mingea s-a oprit în plasa porţii. Chelsea a avut şi ea ocazii de gol, însă Tătăruşanu a prins o seară mare, a reuşit să pareze multe şuturi ale unor jucători valoroşi precum Torres.

Sătmăreanul Gardoş a fost rezervă joi seară, dar a intrat în minutul 91 în locul lui Rusescu. În doar 3 minute Gardoş a avut ocazia să dubleze avantajul steliştilor, a venit din centru, a trecut de doi jucători, a avut posibilitatea să şuteze însă s-a împotmolit, iar apoi a ratat.

Meciul retur va avea loc la Londra, în 14 martie

Manşa tur s-a terminat cu scorul de 1-0 pentru Steaua, care pleacă cu un avantaj în meciul retur din 14 martie ce va avea loc pe Stamford Bridge. Spunem acest lucru deoarce londonezii nu au reuşit să marcheze în deplasare, iar dacă steliştii înscriu, cei de la Chelsea, pentru calificare, vor fi nevoiţi să învingă la două goluri diferenţă. Steliştii din toată ţara speră într-o nouă minune după ce s-a întâmplat în 16-imile cu Ajax Amsterdam. Iată jucătorii care au evoluat joi seară pe Arena Naţională:

*Steaua: Tătăruşanu, Latovlevici, Chiricheş, Szukala, Râpă, Pintilii/Prepeliţă (58), Bourceanu, Chipciu, Tănase/Tatu (82), Popa, Rusescu/Gardoş (91).

*Chelsea: Cech, Bertrand, Terry, Luiz, Ivanovic, Mikel, Lampard, Hazard/Marin(75), Oscar, Benayoun/Mata (64), Torres.