Steaua la primul punct în Liga Campionilor, 1-1 cu FC Basel

tatuDupă trei etape, Steaua București a cucerit primul punct în actuala ediție a Ligii Campionilor. A fost un punct greu câștigat în disputa cu elevțienii de la FC Basel. Steaua a fost condusă cu 1-0 de Basel și a reușit să egaleze abia în finala de meci. Acest punct nu o ajută prea mult pe echipa bucureșteană să ajungă în primăvara europeană, Basel având prima șansă la locul 3.

Meciul de pe Areana Națională, urmărit de 25.000 de spectatori, a fost dominat în mare parte de FC Basel care a avut 3-4 mari de gol. Dar, la deschiderea scorului s-a opus Tătărașanu sau bara transversală. În minutul 48 însă, după o gravă greșeală a lui Latovlevici, pasă la greșită interceptată de Streller, Diaz a deschis scorul prin Diaz, șut de la 20 metri la vinclu. Steaua a dominat apoi ultima parte a meciului și după o uriașă ratare a lui Latovlevici, Tatu a egalat în minutul 88, șut de la 10 metri după o centrare a lui Popa.

– Steaua: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii (Filip ’59) – Popa, Stanciu (Tatu ’55), Tănase – Piovaccari (Kapetanos ’46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

– FC Basel: Sommer – Voser, Schar, Ivanov, Safari (Xhaka ’68) – Diaz, Serey Die (Ajeti ’87), F. Frei – Salah, Streller (Elneny ’74), Stocker. Antrenor: Murat Yakin.

În celălalt meci din grupă Schalke – Chelsea 0-3

1.Chelsea 3 2 0 1 8-2 6

2.Schlake 3 2 0 1 4-3 6

3.FC Basel 3 1 1 1 3-3 4

4.Steaua 3 0 1 2 1-8 1

Etapa viitoare (6 noiembrie): FC Basel – Steaua, Chelsea – Schlake.