Steaua, lipsită de noroc în cupele europene

steauaAventura echipelor românești în cupele europene a luat sfârșit joi seara, odată cu meciurile ultimei etapei din grupele Europa League. Atât Steaua cât și Astra Giurgiu au părăsit competiția cu două înfrângeri rușinoase. Dacă de la steliști se aștepta o minune, giurgiuvenii aveau oricum bagajele făcute.

Echipa din Ghencea pare se fi fost urmărită de ghinion în acest sezon de Europa. După drama de la Ludogoreț, a mai venit un episod tragic pentru elevii lui Costel Gâlcă. Avea nevoie de o victorie cu Dinamo Kiev și să nu câștige Aalborg în deplasarea de la Rio Ave. Portughezii ne-au ajutat, s-au impus cu scorul de 2-0, însă steliștii nu au fost în stare să înscrie în poarta Kievului, o echipă calificată oricum în Primăvara Europeană. Și, ocazii au fost mult multe, însă românii au fost neputincioși în fața lui Șovkovski, portarul care a prins și el o zi mare. A venit și primul gol, Iarmolenko (min. 71), aflat în poziție de offside a făcut 1-0 pentru Kiev. În urmă cu 15 minute, steliștilor nu li s-a acordat un penalty clar, pentru un henț în careu al lui Hacerdi. Una peste alta a venit și golul 2 pentru ucrainieni în ultimul minut de joc.

Iar în ceea ce o privește pe Astra Giurgiu, aceasta a încheiat sezonul din Europa League la fel cum la început, cu o înfrângere la scor. De data aceasta pe terenul de la Salzburg (5-1)

Clasament Grupa D: 1. Salzburg – 15p, 2. Celtic – 8p, 3. Dinamo Zagreb – 6p, 4. Astra – 4p.
Clasament Grupa J: 1. Dinamo Kiev – 15p, 2. Aalborg – 10, 3. Steaua – 7p, 4. Rio Ave – 4p.

16-imile se vor stabili luni de la ora 14.00, la Nyon.