Ștefania Sălăjan este campioană națională la șah

La Băile Olănești s-a încheiat în weekend Campionatul Național de șah școlar individual. Un final fericit cu medalii prețioase pentru Satu Mare. Ștefania Sălăjan (CS Unio Satu Mare) a devenit campioană națională la categoria U11.

De fapt, sătmăreanca noastră a cucerit trei medalii. Aurul l-a luat la șah clasic unde a susținut 9 meciuri fără înfrângere (7 câștigate și 2 remize). Medalia de argint a cucerit-o la șah rapid, iar bronzul l-a obținut la blitz. Pentru că a terminat pe primul loc a devenit oficial campioană națională și va reprezenta România la Campionatele Mondiale Școlare, concurs care se va desfășura în Albania la Durres în perioada 20-29 aprilie. De pregătirea Ștefaniei se ocupă Ludovic Lazăr și Cătălin Ardelean.

Liceul cu Program Sportiv Satu Mare a fost reprezentat de Hejja Irisz la categoria 13 ani. Sportiva noastră s-a întors acasă cu două medalii, argint la dezlegări și bronz la blitz.