Succese sătmărene la competițiile de radioorientare din iulie

Marcel Olah, Loredana Bilan si Botond Boer

La sfârșitul săptămânii trecute s-a desfășurat Concursul Internațional de Radioorientare Cupa Bereg organizat de clubul de radiosport din Nyiregyhaza – Ungaria. Au fost organizate trei concursuri diferite: în banda de 144 MHz, în banda de 3,5 Mhz, respectiv șprint în banda de 3,5 Mhz.

La această competiție au fost prezenți și radioamatorii sătmăreni de la Clubul Sportiv Radio Skylark Medieșu Aurit, obținand rezultate deosebite în categoriile în care au participat. După însumarea rezultatelor de la cele 3 competiții, în categoria fete 21 ani Loredana Bilan s-a clasat pe locul I, tot locul I a obținut și Marcel Olah în categoria 21 de ani băieți, iar la bărbați 40 ani, Botond Boer s-a clasat pe locul III. Echipa a fost pregătită de antrenorul Iosif Cuibuș.

La mijlocul lunii, tinerii Clubului Sportiv Radio Skylark Medieșu Aurit au participat la Campionatul Național de Tineret la Radioorientare, desfășurat în apropierea municipiului Alba Iulia. Aici concursurile s-au organizat în benzile de frecvență de 3,5 Mhz, respectiv 144 MHz, pentru categoriile de 12 ani, 14 ani și 16 ani, atât pentru fete, cât și pentru băieți. Rezultatele obținute de sportivii sătmăreni au fost și aici remarcabile. La concursul pe banda de 144 MHz Andreea Ilc – 12 ani fete a obținut locul I, Bianca Băjan – 14 ani fete, tot locul I, iar Petruța Cudriciu – 14 ani fete locul II. În clasamentul pe echipe cele 3 fete s-au clasat pe loc I. Tot în cadrul acestei competiții Delia Nagy – 14 ani a obținut locul V, Mihai Măgureanu – 14 ani băieți – locul IV, Emanuel Zima – 16 ani băieți – locul VI, iar Gabriel Pintea – 16 ani băieți – locul VII.

În competiția pe banda de 3,5 MHz – Bianca Băjan – 14 ani fete s-a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, – Delia Nagy – 14 ani fete a obținut locul II, tot pe locul II s-a clasat și Andreea Ilc – categoria 12 ani fete, iar Mihai Măgureanu – 14 ani băieți a obținut premiul III. În clasamentul pe echipe și în acest concurs sătmărencele s-au clasat pe locul I. Tot în acest concurs Petruța Cudriciu – 14 ani fete a obținut locul IV, Emanuel Zima – 16 ani băieți – locul V, iar Gabriel Pintea – categoria 16 ani băieți – locul VI. În clasamentul pe echipe cei 2 băieți s-au clasat pe locul III.