Talente avem, cine le valorifică?

Echipele sătmărene de fotbal copii au obținut rezultate excelente la Cluj-Napoca

PozaMunicipiul Cluj-Napoca a găzduit recent un puternic turneu de fotbal pentru copii – Liviu Antal Best – organizat la toate vârstele, de la 7 la 14 ani. Un turneu cu o participare largă, cu peste 160 de echipe și 1.200 de jucători, din țară și străinătate.

Dincolo de amploarea turneului, vrem să subliniem ceva. Anume că echipele din Satu Mare s-au numărat printre protagonistele turneului și au câștigat două turnee – grupa 2008, respectiv 2002. Alte două echipe au urcat pe podium, iar altele s-au situat în imediata apropiere a acestuia. Aceste clasări pe locuri fruntașe s-au petrecut în condițiile în care la start s-au aflat echipe din centre puternice, cu infrastructură de invidiat: Universitatea și CFR Cluj, Baia Mare, Oradea, Timișoara, Salonta etc.

În aceste condiții putem afirma, fără să greșim, că Satu Mare are fotbaliști talentați, de viitor. Că fondul de jucători este asigurat, că există rezerve pentru viitor. Dar, dacă vrem să progresăm, de acum înainte contează cum vom ști să gestionăm acest fond, cum vrem să-l dezvoltăm. Sau dacă vrem să-l dezvoltăm. Asta înseamnă că trebuie să asigurăm copiilor condiții decente de pregătire, atât vara cât și iarna, antrenori calificați, echipamente etc. De ce amintim toate acestea? Pentru că, exceptând două cluburi private, la celelalte, și aici facem trimitere la LPS și FC Olimpia, condițiile asigurate sunt aproape de cota zero. Și totuși, în ciuda condițiilor precare, la Satu Mare se nasc și cresc copii talentați la fotbal. Vrea cineva să-i piardă? Sunt convins că nu. Dar atunci, domnilor, cei care aveți puterea și bani în mâini, creați-le condiții de pregătire! Puneți la dispoziția copiilor noștri terenuri adecvate de pregătire și de joc, vestiare încălzite iarna, apă caldă, mingi, echipamente, antrenori. Dar, ca să nu spunem că vorbim degeaba, fără argument, haideți să vă prezentăm pe scurt rezultatele înregistrate de echipele sătmărene la turneul din Cluj-Napoca.

Il Calcio pe locul 1 la grupa 2008, ca și Olimpia la grupa 2002

Cea mai mică grupă de copii din Satu Mare, Il Calcio, echipă pregătită de Mircea Bolba și  Gh. Cionca, a terminat pe locul 1 turneul de la Cluj. Echipa sătmăreană a terminat neînvinsă turneul. Componența echipei a fost următoarea: Ianis Dinu – portar, Luca Noveli, Ramon Erdei, Matei Ardelean, Matei Paul, Berinde Mateo, Flaviu Burzo.

La fel ca și “piticii” de la 2008, adolescenții de la 2002 ai Olimpiei, antrenați de Mihai Sabău, au reuşit să câştige competiţia. În grupe au învins cu 1-0 Europa Alba Iulia, cu 3-0 Şcoala Liviu Antal şi cu 6-0 Viitorul Mihai Georgescu. În semifinale, Olimpia a trecut de Juniorul cu 2-0, iar în finală a trecut din nou de alba-iulieni cu 2-0. Portarul Alex Cadar a fost desemnat goalkeeperul turneului. Pentru Olimpia au evoluat: Alex Cadar, Patric Cherecheş, Timotei Rusu, Marian Mare, Adrian Bura, Raul Ziman, Alin Văsălie, Kevin Barth, David Szilveszter, Denis Batin, Michel Fedorca, Antonio Chiş, Roland Şebeştin, Răzvan Aspru, Leonard Mândruţ.

Un loc 2, un loc 3 și un loc 4 pentru Juniorul

Cea mai numeroasă delegație sătmăreană a fost cea de la CS Juniorul, club care a participat cu patru echipe la turneu. Grupele antrenate de Nelu Donca au avut rezultate foarte bune: un loc 2, un loc 3, un loc 4 și un loc 6. Cea mai bună performanță a fost realizată de gupa 2005, care s-a clasat în final pe locul 2. A câștigat toate meciurile până în finală, fază în care a fost învinsă de campioana României, Luceafărul Cluj.

Pe podium a urcat și grupa 2004, care s-a clasat pe locul 3 dupa ce în semifinale a pierdut la penaltiuri cu CFR Cluj. La această categorie, Vaida Kristofer a fost desemnat golgeterul competitiei. Celelalte grupe de la CS Juniorul, 2002 și 2003, s-au clasat pe locurile 4 și respectiv 6.

CS Primavera a participat cu 2 echipe la acest turneu, grupa 2006 terminând competiția pe locul 5, chiar dacă a înregistrat 5 victorii și o singură înfrângere.

Floretiștii au pornit la drum

Asculta acest articol De o săptămână, Sala Floreasca din capitală este gazda Campionatului Național de scrimă pentru copii. S-au disputat