Teodora Șofran, pe locul 11 la Naționalul de floretă

La București s-a desfășurat sâmbătă Campionatul Național de floretă la senioare, doar individual. La start s-au prezentat 27 de sportive. Într-un concurs extrem de disputat și cu multe întâlniri decise la limită, finala a fost un meci “în familie”.

Ultimul a opus două reprezentante ale clubului CSA Steaua, Mălina Călugăreanu și Anca Săveanu. Meciul a fost câștigat, la o singură tușă, de Anca, care a dispus de colega sa de club și de lot național cu 12-11.

Sportivele de la CS Satu Mare au terminat pe următoarele locuri: Teodora Șofran – 11, Melissa Korossy – 19, Diana Virag – 21, Diana Șuta – 24, Maria Chiorean – 26.
O altă sătmăreancă, Alexandra Lazin, legitimată la CSU Poli Timișoara, a încheiat concursul pe locul 17.

După sabie și floretă, spadasinii seniori își dau întâlnire pentru zilele de 24 și 25 februarie.