Teodora Șofran s-a descurcat cel mai bine dintre sătmăreni

Rezultatele sătmărenilor la Europeanul de scrimă cadeți

Campionatul European de scrimă la cadeți s-a încheiat marți la Foggia în Italia. Acolo am avut trei sătmăreni, iar mai jos vă prezentăm detalii despre fiecare în parte.

Kato Zsofia este prima sătmăreancă intrată în concurs. La spadă feminin a terminat pe locul 35, din totalul de 100 de participante. În proba pe echipe, Zsofia a terminat pe locul 8 (20 total) cu echipa României.

Tudor Surducan a reprezentat România la concursul individual de spadă masculin. Sătmăreanul s-a clasat pe locul 72, din totalul de 104 participanți. Le echipe, Tudor a fost eliminat pe tabloul de 16 de Rusia, scor 29-45.

Cel mai bun loc sătmărean l-a înregistrat Teodora Șofran (foto). Sportiva noastră a ocupat locul 21 la floretă feminin, concurs la care s-au înscris 82 de sportive. La echipe, Teodora a pierdut pe tabloul de 8 cu echipa României, contra Ucrainei, scor 19-42.

Aceeași localitate italiană găzduiește de miercuri Campionatul European de juniori. Aici avem trei sătmăreni la spadă masculin individual. Adam Macska, Alex Oroian și Balazs Szilagyi vor căuta vineri, 1 martie, o clasare cât mai bună. Sportivii sunt antrenați de sătmăreanul Nagy Lehel.

Aur pentru Larisa Iordache

Asculta acest articol Gimasta română Larisa Iordache a câștigat proba de sărituri în etapa de la Doha a Cupei Mondiale.