Trei copii sătmăreni, campioni naţionali la karting

Marco Bota, Mihai Temian, Andrei Vajda

Aceştia sunt Mihai Temian (6 ani), Marco Bota (9 ani) şi Andrei Vajda (12 ani)

În fiecare an, în luna decembrie au loc gale de premiere a celor mai buni sportivi la karting. Anul acesta, printre fruntaşi s-au aflat trei sătmăreni, care de-a lungul etapelor disputate pe tot parcursul anului au reuşit să termine pe primele locuri.

Aşadar, să începem cu cel mai mic dintre ei, este vorba de Mihai Temian, cel care este campion naţional la clasa Bambini (50 cm cubi). Are 6 ani şi jumătate şi a participat în cadrul Campionatului Naţional de Karting Şcolar. Gala de premiere a avut loc în 15 decembrie la Şimleul Silvaniei în prezenţa a peste 130 de participanţi, printre care piloţi, părinţi, antrenori, profesori şi mecanici. În anul 2011 Mihai Temian a fost vicecampion la clasa Kidart.

La gala de premiere desfăşurată la Sinaia în 15 decembrie a fost premiat Marco Bota în vârstă de 9 ani – campion naţional la categoria Pufo (60 cm cubi). Acesta şi-a păstrat titlul pe care l-a câştigat în anul 2011. Competiţia pe care a câştigat-o a fost organizată de către Federaţia Română de Automobilism Sportiv. Evenimentul de la Sinaia s-a desfăşurat în prezenţa a peste 500 de persoane, iar ziua festivă a debutat cu un rally show în centrul oraşului Sinaia.

La vârsta de 12 ani se poate spune că Andrei Vajda este un profesionist, deoarece are mai multe titluri de campion naţional. Anul acesta a reuşit din nou să-şi pună în valoare experienţa, astfel că s-a impus la clasa KF3 (125 cm cubi). Este un pilot cu vastă experienţă, iar pentru munca şi talentul pe care l-a pus la bătaie în competiţia Campionatul Naţional de Karting 2012 a fost recompensat la Gala Campionilor desfăşurată în 15 decembrie, la sediul ANST din Bucureşti. A fost primul sezon complet când întrecerile au fost organizate de noua Federaţie Română de Karting.

Meritele performanţelor acestor sătmăreni îi aparţin şi antrenorului Gheorghe Takacs, care este mândru de elevii săi.