Trei medalii sătmărene la Campionatul Național de lupte pentru seniori

Argint pentru Berei și Mădălin Bulgăr, bronz pentru Andrei Barbul

Campionatul Național de lupte dedicat seniorilor s-a desfășurat la sfârșit de săptămână la Reșița. Sute de sportivi din toată țara au luptat pentru medaliile puse la bătaie, printre ei fiind și sătmăreni.

De la CS Satu Mare – Cetate Ardud cea mai prețioasă medalie a obținut-o Mădălin Bulgăr. El a intrat pe saltele la categoria 63 de kilograme. A susținut patru meciuri, le-a câștigat pe primele trei, după care a cedat în finală cu Răzvan Arnaut (CS Farul Constanța).

Andrei Barbul a făcut categoria 82 kilograme. După trei victorii, sătmăreanul a pierdut în semifinală. A condus cu 6-1, dar n-a mai rezistat și a fost învins cu 7-8. Deși se află la primul an de juniorat, Andrei a luat medalia de bronz la seniori.

Alți luptători de la CS Satu Mare – Cetate Ardud: Maria Zaha (55 kg) – locul 5, Marius Bulgăr (60 kg) – locul 5, Sandor Pek (72 kg) – locurile 5-8. Antrenori: Tudor Barbul, Claudiu Blaga, Ludovic Lieb, Norocel Barbur.

Sătmăreanul Lenard Berei, legitimat la CSA Steaua București, a devenit vicecampion al României la categoria 130 kilograme. Sportivul nostru a înregistrat patru victorii, pentru ca în ultimul act să piardă cu Alin Alexiuc.

După cum ne transmite antrenorul Tudor Barbul, majoritatea sportivilor de la clubul sătmărean vor avea o perioadă lipsită de competiții până la Campionatul Național de lupte pe plajă de la sfârșitul lunii august. Dar cei mai titrați își vor continua pregătirea la loturile naționale.