Tricolorii au părăsit Europeanul de futsal

Luni seara, naționala de futsal a României a jucat în sferturile Campionatului European. Din păcate, tricolorii au părăsit această competiție după ce au pierdut cu 6-0 (4-0) împotriva Rusiei. Diferența de scor putea fi mult mai mare, însă rușii au preferat să nu mai forțeze după pauză și să facă doar mișcare înaintea semifinalei.

România, fără idei, fără șuturi pe poartă, s-a aflat în întreaga repriză secundă în atac, fără a crea însă mari probleme. Chiar și așa, tricolorii s-au clasat în primele opt echipe ale Europei, performanță notabilă în situația în care – exceptând Spania, multiplă campioană europeană – naționalele Italiei, Rusiei și Azerbaijianului, sunt formate preponderent din fotbaliști brazilieni naturalizați.

Tot luni, în prima semifinală, Portugalia a trecut de Ucraina cu 2-1, iar marți,după încheierea ediției s-au stabilit celelalte două semifinaliste dintre Italia – Croația și Slovenia – Spania.