Un jucator “grozav” aduce victoria romanilor

1-0 cu Elvetia

Echipa nationala a Romaniei a invins, miercuri, in deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Elvetiei, intr-un meci amical disputat la Lucerna, in fata a aproximativ 12.000 de spectatori din care 1000 au fost romani.

Unicul gol al fost marcat de debutantul Gheorghe Grozav, in minutul 56, care a reluat cu capul de la 10 metri un balon centrat din partea dreapta de Gabriel Torje. ~n minutul 6, un suporter roman a intrat pe teren purtand un tricou pe care scria “Justice for Craiova”. El a fost scos de pe teren dupa un minut de fortele de ordine. Dupa meci, elevtienii au declarat despre fotbalistii romani: “Limitati dar eficienti” in timp ce Victor Piturca s-a declarat incantat de victorie. “Este un start bun pentru campania de calificare la CM din 2014. Romania va mai disputa un meci amical, marti, 5 iunie, de la ora 21.30, la Innsbruck, cu selectionata Austriei.
* Romania: Lobont – Papp, Chiriches, Gaman (Goian ’85), Rat – Bourceanu (N. Grigore ’55), Florescu (C. Lazar ’55) – Torje (Maxim ’82), Grozav (Chipciu ’65), Tanase – D. Niculae (Alexe ’52). Selectioner: Victor Piturca.
* Elvetia: Sommer – Lichtsteiner, Senderos, Djourou, Ziegler (Morganella ’85) – Inler, Xhaka (Wiss ’76) – Barnetta, Mehmedi (Winter ’64), Stocker (Emeghara ’64) – Derdiyok. Selectioner: Ottmar Hitzfeld.