Un nou eșec al CSM-ului la baschet feminin

Danzio Timișoara – CSM Satu Mare 97-64 (56-24)

baschet 3Sala “Constantin Jude” din Timișoara a găzduit sâmbătă meciul dintre Danzio din localitate și CSM Satu Mare la baschet feminin. Acesta a contat pentru etapa a 3-a din Liga Națională, iar sătmărencele au suferit un nou eșec clasându-se pe ultimul loc în clasamentul general.

Meciul a început cu o dominare categorică a timișorencelor, cele care după primele două sferturi aveau un avans considerabil, scorul la pauza mare fiind de 56-24. Se cunoștea echipa învingătoare însă tinerele sătmărence au avut ultimele două sferturi destul de bune. Asta pentru că au marcat 40 de puncte, iar în sfertul de după pauză s-au impus cu 20-17. În cele din urmă Danzio – CSM s-a terminat 97-64, iar pe sferturi meciul a arătat așa: 30-17, 26-7, 17-20, 24-20.

Pentru echipa antrenată de Viorica Ibi Gamaleț au marcat: Sonia Vilcinschi și Cristina Badi câte 16 puncte, Bianca Voica 15p, Valentina Bolba 12p, Eszter Kallai 3p, Anamaria Kadar 3p. Au mai evoluat Roxana Varhaniovschi și Denisa Balin.

Pentru CSM Satu Mare urmează meciul de pe teren propriu cu Phoenix Galați programat pentru 17 octombrie.