Un nou succes pentru CSM Satu Mare cu Olimpia Brașov

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare n-au întâmpinat probleme nici în meciul 2 cu Olimpia Brașov, din semifinalele Ligii Naționale.

După acel 77-59 de marți, fetele pregătite de Maikel Lopez au obținut joi un nou succes cât se poate de clar, tot pe teren propriu. Iar acum conduc cu 2-0 la general și cel mai probabil
calificarea în ultimul act va veni după primul meci de la Brașov, de săptămâna viitoare.

Meciul de ieri a avut doza lui de echilibru în primele două sferturi. CSM Satu Mare conducea cu 31-27 la pauză. Dar a venit perioada de după pauza mare în care sătmărencele au marcat aproape cât în primele două sferturi. Iar în ultima perioadă s-a pornit într-un mod relaxant.

Meciul 2 dintre CSM Satu Mare și Olimpia Brașov s-a încheiat cu scorul de 75-58, pe sferturi: 15-12, 16-15, 30-11, 14-20.

Au jucat:
CSM SatuMare: Denson – 19p, Lloyd – 18p, Mandache – 17p, Amukamara – 12p, Huțanu – 4p, Tavic – 3p, Baltic – 2p, Kadar, Olah, Lazăr, Pop. Antrenor: Maikel Lopez.

Olimpia Brașov: Bartee – 21p, Pesovic – 14p, Filip – 8p, Prlja – 8p, Podar – 7p, Szmutku, Al Ash Hab, Tanacan. Antrenor: Dan Calancea.