Un sătmărean pe locul 1 la Cupa Mondială de Karate

karateLa sfârșitul săptămânii trecute, la Budapesta, s-a desfășurat o importantă competiție de karate, Cupa Mondiala Open Shito-Ryu La acest turneu au participat peste 800 de competitori din mai multe țări printre care S.U.A., Italia, Germania, Olanda, Ucraina, Rusia, Slovacia, Ungaria, România.

Satu Mare a fost reprezentat de un grup de sportivi de la CS Bushido, doi dintre ei reușind să urce pe podium.

Cea mai bună performanță a fost obținută Andras Balog (5 dan). Președintele-antrenor al sportivilor de la CS Bushido s-a impus în concursul veteranilor, la stilul kumite, intrând în posesia medaliei de aur. Varga Dominik s-a clasat pe locul 3 și a câștigat medalia de aur la kumite, categoria de vârstă 8-9 ani. Foarte aprope de podium au fost Raul Lini (locul 4, kumite/12-13 ani), Fekete Norbert (loc 4, kumite/10-11 ani), Deak Sandor (loc 5, veterani/kumite).

Minicampionat organizat de CS Okinawa

CS Okinawa a organizat recent un minicampionat de karate care s-a numit “Cupa Moș Nicolae”, competiție la care și-a adus aportul și Clubul Sportiv Big Security. Competiția, una mai mult cu caracter distractiv, a adus multă bucurie în rândul sportivilor mai ales că la final Moș Nicolae le-a adusmulte cadouri. S-a întocmit și un clasament pe care îl redăm mai jos.

– Locul 1: Gordan Zoltan,  Dumitrescu Armand, Papp Mark,  Chichișan Liviu,  Simon Sebastian, Popa Steiger Patrik, Popa Steiger Patricia, Bereș Timea,  Kaszta Tiffany, Kaszta Melody,  Szabo Patrik, Leiti Szabina.
– Locul 2: Vraja Patrik, Variu Gabriel, Szolosi Richard, Mihaj Mark, Szilagyi Csongor, Olah Alexandra, Bumba Denisa, Orosz Miguel.
– Locul 3: Kocsis Erik, Vaszil Abel, Joldos Mark.