După succesul de la Cluj, Olimpia a fost învinsă pe teren propriu, cu 1-0 (0-0) de CS Mioveni

olimpiaDupă victoria de marţi de la Cluj ne aşteptam cu toţii ca Olimpia să practice sâmbătă un joc bun şi să câştige cele trei puncte puse în joc în meciul cu CS Mioveni. Sau, măcar, să nu piardă în faţa echipei argeşene. Dar n-a fost aşa şi echipa oaspete s-a impus, meritat, la Satu Mare graţie unui gol marcat pe final de meci.

Cauzele înfrângerii? Sigur nu cele invocate de Tibi Csik la conferinţa de presă cum că jucătorii sunt obosiţi având în vedere că au disputat 3 meciuri în 8 zile. De parcă alte echipe s-au odihnit în această perioadă. Probabil că echipa atât poate în momentul de faţă. Sau, mai sigur, asta este valoarea Olimpiei în momentul de faţă. O echipă de a doua jumătate a clasamentului Ligii a II-a. Probabil că alta ar fi situaţia dacă echipa ar fi pregătită din punct de vedere fizic. Dar, cu puţine excepţii, 2-3 nume, majoritatea jucătorilor se sufocă după un sprint de 20-25 de metri. Iar asta ce înseamnă?

În aceste condiţii s-a adoptat, de la început de campionat, evident şi în meciul de sâmbătă, stilul falimentar, tipic pentru echipele de judeţ, “tare şi pe sus”. Un fel de loterie. Poate că, dacă am avea un vârf autentic, această tactică ar fi productivă. Dar, cu Boştină în atac, un jucător de o apatie enervantă, situaţia ar fi fost alta. Apropo de Boştină. N-am înţeles de ce Tibi Csik l-a ţinut în teren 90 de minute. A fost cel mai slab de pe teren. Până prin minutul 70 am făcut o socoteală a mingilor primite sau trimise către de el. Din 30 de baloane utilizabile a pierdut fix 20!!!

Trecând strict la meciul de sâmbătă, putem spune că prima repriză a fost una foarte slabă, ambele echipe întrecându-se în greşeli. Am consemnat doar un şut pe poartă, cel a lui Năstăsie din minutul 30, din lovitură liberă. În acest timp Olimpia n-a avut nicio acţiune care să pună în pericol poarta oaspeţilor.

Partea a doua a fost ceva mai animată, dar cu echipa oaspete la pupitru care a şi avut prima ocazie serioasă, în minutul 48, deviere a lui Năstăsie, la o palmă de stâlpul stâng al porţii lui Băican. Ratează apoi Gălan, şut pe lângă de la 14 metri după care, în minutul 58 am consemnat primul şut pe spaţiul porţii al Olimpiei, Lukacs, de la 20 de metri, dar fără pericol. Din acest moment Olimpia a avut 10 minute bune, dar Boştină (min. 62) a trimis cu capul, de la 6 metri central, pe lângă poartă, iar lovitura de cap a lui Faur (min. 67) a fost respinsă de portarul Popescu.

Finalul a fost al oaspeţilor care au atacat în valuri mai ales pe flancul stâng acolo unde apărarea improvizată a Olimpiei a fost uşor depăşită. Aşa că oaspeţii au avut trei bune ocazii în ultimele 20 de minute din care au fructificat una în minutul 87: centrare de partea stângă a lui E. Stoica iar Buhăescu, lăsat liber la 6 metri, a trimis balonul cu capul în plasă.

– FC Olimpia: Băican – Takacs, Tătaru, Heil, Iuhas, Ciul, Villand (80 Selagea), Faur (87 Roatiş), Lukacs (69 Bura), Boştină, Rus.
– CS Mioveni: O. Popescu – Torişte, Mârzeanu, Ali, B. Stoica, Năstăsie (89 Biceanu), Tirică, Gălan, E. Stoica, Nilă (66 Buhăescu), Ayza.

A arbitrat corect Robert Dumitru (Sf. Gheorghe).

Picture 1

Declaraţii după meci

La capătul meciului dintre Olimpia şi CS Mioveni cei doi antrenori au venit la conferinţa de presă.

“Am depus un efort considerabil în cele trei meciuri pe care le-am avut în ultimele opt zile. Puteam să scoatem un punct din meciul cu Mioveni. Am avut mai multe ocazii. E puţină supărare că am pierdut însă mergem mai departe”, spune Tibi Csik. Antrenorul sătmărean s-a declarat nemulţumit de anumiţi suporteri care vin la meciuri. “Decât să înjure, mai bine să nu vină la stadion”.

“Atunci când echipa nu merge plăteşte antrenorul. Ştiam că vom întâlni o echipă bună, agresivă aici în Satu Mare. Băieţii au muncit, şi-au dorit să obţină victoria. Este una meritată, am dominat meciul cu Olimpia. Sper că am depăşit perioada neagră prin care am trecut”, a declarat Claudiu Niculescu cel care spune că nu-i este frică că va fi dat afară de la Mioveni.