Ungaria câștigă la Euro după 18.987 de zile

A învins Austria cu 2-0 (0-0)

ungariaReprezentativa Ungariei a debutat marți la Euro 2016, după 44 de ani absență de la un campionat european.

Maghiarii au jucat la Bordeaux împotriva Austriei în cadrul primei etape din Grupa F. Un meci istoric pentru vecinii noștri, aceștia au reușit să obțină o victorie la un campionat european după 18.987 de zile de când s-a înregistrat victoria cu Danemarca, din finala mică a ediției 1964. În urma partidei de marți, portarul maghiar, Gabor Kiraly, a devenit cel mai bătrân jucător care a evoluat la Euro, la 40 de ani și 75 de zile. Dar să trecem la meci.

După o primă repriză anostă, în care credeam că vom asista la cea mai slabă partidă de la Euro, a venit mitanul secund. O repriză în care Ungaria a jucat moderat, calm, gata să profite de greșelile austriecilor. Și totul a decurs cât se poate de perfect pentru maghiari. Adam Szalai a deschis scorul, Kleinheisler i-a pasat la limita offside-ului, iar nouarul Ungariei a reușit să puncteze din cădere, în ciuda ieșirii portarului austriac (min. 62). Cinci minute mai târziu, Dragovic încasează al doilea cartonaș galben, după un fault comis în careul advers și a fost eliminat. Austria, aflându-se în ofensivă, în căutarea egalării, Ungaria reușește să-și dubleze avantajul în minutul 87. Stieber a făcut 2-0 la capătul unui contraatac fulgerător, și astfel că a stabilit scorul final.

Austria: Almer – Klein, Dragovic, Hinteregger, Fuchs, Baumgartlinger, Alaba, Harnik (Schopf 77), Junuzovic (Sabitzer 59), Arnautovic, Janko (Okotie 65).
Ungaria: Kiraly – Fiola, Guzmics, Lang, Kadar, Gera, Nemeth (Pinter 89), Nagy, Kleinheisler (Stieber 79), Dzsudzsak, Szalai (Priskin 69).

Pentru Ungaria urmează meciul cu Islanda din 18 iunie, iar Austria va juca cu Portugalia în aceeași zi.