Unirea Tăşnad a câştigat meciul cu AFC Hărman

Cu scorul de 3-2, după ce echipa a fost condusă de două ori

Unirea Tăşnad a făcut un meci bun în deplasare la Hărman şi a obţinut toate punctele în etapa a 13-a din eşalonul al treilea. Echipa antrenată de Cristi Popa şi Ovidiu Suciu se ţine aproape în continuare de prima parte a clasamentului când mai are două meciuri din sezonul de toamnă.

AFC Hărman a deschis rapid scorul în meciul de sâmbătă, Roşu l-a învins pe Gorbe în minutul 2. Sătmărenii au început să-şi creeze ocazii, iar golul egalizator i-a aparţinut lui Nemeş, asistat excelent de sărbătoritul zilei de duminică, Mark Parnău (min. 37). La vestiare s-a intrat cu scorul egal, iar noi menţionăm că Unirea Tăşnad a jucat în superioritate numerică din minutul 27 când portarul gazdelor, Bogdan Căucă a fost eliminat. Totodată, sătmăreanul Ciul s-a accidentat la genunchi în startul meciului, iar Levente Vincze i-a luat locul.

Gazdele au început excelent şi repriza secundă, Mândru trecându-şi numele pe lista marcatorilor (min. 49). Însă au terminat meciul foarte prost. Unirea Tăşnad a reuşit să marcheze de două ori până la final. Parnău a şutat puternic de la marginea careului şi a restabilit egalitatea, scor 2-2. Cocian a adus toate punctele clubului sătmărean după ce a înscris în minutul 83.

Unirea: Gorbe – Ciul, Bălău (cpt.), Vădan, Palinceac, Parnău, Cubaş, Anton, Nemeş, D. Vincze, Varga. Au mai intrat L. Vincze, R. Silaghi, Varg. Antrenori: Cristi Popa, Ovidiu Suciu.

• Recea – Avântul Reghin 2-1

Etapa 14: Miercurea Ciuc – Unirea Tăşnad (vineri, 23 noiembrie, ora 14:00), Reghin – Gaz II, Sănătatea – Recea, Turda – CFR II, Mureş – Iernut, Bistriţa – O. Secuiesc, Minaur – Dej, Râşnov – Hărman.