Unirea Tăşnad a pierdut meciul din deplasare cu CFR Cluj II

Vineri s-a jucat toată etapa cu numărul 25 din Liga a 3-a, Seria a 5-a. O etapă în care s-au marcat foarte multe goluri. O rundă în care Comuna Recea a condus cu 4-0 la pauză, dar a terminat la egalitate, scor 4-4, cu mult mai slab clasata AFC Hărman. Astfel s-a schimbat liderul, Miercurea Ciuc a trecut pe primul loc după ce a bătut cu 8-0 pe Gaz Metan Mediaş II.

Goluri multe s-au înscris şi în meciul care ne interesează. Dar din păcate după ce a învins cu 6-1 pe Iernut, acum Unirea Tăşnad s-a întors învinsă, scor 1-6 de pe terenul echipei CFR Cluj II. O înfrângere care coboară echipa sătmăreană pe locul 12, ultimul care nu retrogradează.

Meciul de la baza sportivă CUG a început echilibrat. Dar echilibrul s-a menţinut doar o jumătate de oră. CFR Cluj II a reuşit să deschidă scorul în minutul 31 după care sătmărenii au fost de nerecunoscut. Aşa se face că la pauză clujenii au condus cu 4-0 (min. 31, 34, 35, 45). Aceiaşi clujeni au marcat rapid în startul reprizei secunde (min. 50, 52), pentru ca sătmăreanul Angelo Cocian să ofere golul meciului prin minutul 80. Cocian a trimis balonul direct în vinclu dintr-o lovitură liberă. CFR Cluj II – Unirea Tăşnad s-a încheiat 6-1 (4-0).

”Meciul a început echilibrat, dar totul s-a rupt parcă după primul gol încasat. Am pierdut, dar mergem mai departe. Urmează alte meciuri importante, iar noi ne propunem să terminăm sezonul cu capul sus, după toate problemele de care ne-am lovit în acest sezon. Normal că ne dorim să prindem un loc care nu retrogradează, iar la vară vom vedea ce va urma”, ne-a declarat Bogdănel Moise, vicepreşedintele clubului Unirea Tăşnad.

Unul dintre puţinii oamenii care au rămas la club, la bine şi la greu, după promovarea istorică din anul 2017, Bogdănel Moise doreşte să le transmită tuturor suporterilor zile liniştite şi Sărbători fericite!

Unirea Tăşnad: Anişoreac – L. Vincze, Puşcaşu, Varga, Cătuna, R. Silaghi (cpt.), Cubaş, Parnău, Szekely, Cocian, C. Pop. Au mai intrat: Suciu, Virag, Palinceac, Talpoş. Antrenor: Marius Bălău.

2.Comuna Recea 25 19 2 4 77-27 59
3.Minaur Baia Mare 25 14 7 4 42-19 49
16.CS Iernut 25 3 1 21 24-93 10

Etapa 26: Unirea Tăşnad – Comuna Recea (sâmbătă, 4 mai, ora 18:00), Miercurea Ciuc – Bistriţa, Târgu Mureş – Minaur, Turda – Dej, Sănătatea – O. Secuiesc, Reghin – Iernut, Râşnov – CFR II, Hărman – Gaz Metan II.