Unirea Tășnad a pierdut ultimul meci de acasă (Foto)

Scor 1-3 (1-0) cu Industria Galda

Măcinată de problemele financiare, Unirea Tășnad a rezistat doar o repriză sâmbătă cu Industria Galda. Prima repriză a meciului din etapa 14 le-a aparținut gazdelor, iar a doua oaspeților. Doar că Industria a reușit să marcheze de trei ori și să-și adjudece cele trei puncte.

Unirea și-a creat mai multe ocazii în prima jumătate de oră, reușind să înscrie o singură dată. Imi Nagy a ratat cu capul la debut, după care șutul lui Ciul, de la marginea careului, nu i-a pus probleme lui Ștef (min. 25). Cădar trimite peste poartă din lovitură liberă, ușor lateral dreapta (min. 28), dar se răzbună două minute mai târziu și modifică tabela. Cădar primește o minge de pe stânga, face o preluare pe piept după care șutează pe jos, pe colț, iar portarul oaspete, încercând să respingă, împinge mingea în poartă cu degetele. Galda a răspuns rapid prin Cernea, dar Cherecheș a fost la post (min. 33).

Repriza secundă i-a aparținut Industriei Galda, dar și sătmărenii au contat în joc. Szekely îl găsește excelent pe Ciul în careu, dar cel din urmă ratează lobul, iar Ștef reține (min. 49). A urmat perioada de dominare a oaspeților. Golul egalizator vine după o centrare de pe stânga, Mureșan se înalță și-l învinge pe Cherecheș din puțini metri (min. 58). Zece minute mai târziu, Costea șutează violent în bară, mingea ajunge la Cernea, dar portarul Tășnadului respinge. Căpitanul Industriei își duce echipa în avantaj, se înalță la un corner și face 2-1 (min. 74). Scorul final avea să fie stabilit după o lovitură de la 11 metri. Bălău faultează în careu, iar Cernea face 3-1 (min. 80). Unirea s-a mai văzut prin ocaziile lui A. Mureșan (min. 83, 85), iar meciul se încheie cu victoria oaspeților.

Unirea: Cherecheș – Bălău (cpt.), Parnău, Cătuna (M. Silaghi, min. 46), Bercean, Chivari (Dascăl, min. 82), Szekely (A. Mureșan, min. 77), Faur, Cădar (Bolba, min. 77), Ciul, Imi Nagy. Antrenori: Marius Botan și Bogdănel Moise.

Galda: Ștef – Schiau (Dup, min. 82), Haiduc (cpt.), Rodean, Boancă, Vonya, Goronea, Cernea (Sîrbu, min. 85), Costea (Bedelean, min. 87), Baghiu (Frențiu, min. 53), S. Mureșan. Antrenor secund: Paul Ciucă.

“Ce ne-a lipsit? În primul rând banii… Oricum îmi felicit băieții pentru atitudinea de care au dat dovadă mai ales în prima repriză în care am controlat jocul, am intrat cu determinare, cu ambiție, am jucat și pentru spectatorii pe care i-am avut din nou alături în număr mare. Dorim să le mulțumim încă o dată! În repriza a doua ne-a tăiat elanul primul gol. Au apărut problemele, certurile între jucători. Este greu de stăpânit vestiarul în momentul de față. Am primit vești îmbucurătoare de la conducerea clubului, dar deocamdată conturile sunt tot goale. Așa că este greu. Ni s-a promis că săptămâna viitoare va avea loc o nouă ședință, dar după cum știm, bugetarii sunt liberi pe 1 și 2 decembrie… Așa că după terminarea sezonului de toamnă sperăm să obținem banii pe care-i merităm”, ne-a declarat Marius Botan.