Update: A opta înfrângere suferită de CSM Satu Mare

Update:

CSM Satu Mare a suferit o nouă înfrângere, a opta din campionat și pare că și-a pierdut total busola. Trist este faptul că echipa sătmăreană a pierdut pe final după ce a condus cu 2-0 până în minutul 82. Iar golul care a consfințit înfrângerea a fost marcat de zălăuani în prelungirile meciului, în minutul 90+3.

Pe de altă parte trebuie să recunoaștem că jucătorii sătmăreni au gestionat prost finalul de meci și au încasat golurile pe fondul lipsei de concentrare și a unor greșeli care sunt curente în curtea școlii. Dar explicațiile, indiferent de unde, de la cine vin, nu țin loc de puncte. CSM Satu Mare este pe locul 9 în serie. La o distanță de 7 puncte de echipa de pe locul 8.
Aceasta este trista și rușinoasa realitate.
Echipa sătmăreană a deschis scorul în minutul 2 când Brata a transformat o lovitură de la 11 metri corect acordată pentru un fault comis asupra lui. În minutul 55 Zsiga a majorat scorul la 2-0 după o acțiune individuală, cursă de 40 de metri finalizată cu un șut pe sub portar. Cum formația gazdă nu reușea să pună probleme sătmărenilor, lucrurile păreau să meargă bine pentru CSM. Dar…

În minutul 82 Raul Stanciu a șutat surprinzător, de la 40 de metri, iar balonul a intrat în plasă sub transversală. Dar la acest gol are și portarul AncaTrip o parte de vină. Șutul, nu foarte puternic, l-a prins plasat la 2-3 metri de linia porții iar balonul a trecut peste mâinile lui.

În minutul 85 Romaric a marcat din mijlocul careului la o fază în care apărătorii sătmăreni nu au reușit să degajeze un balon pe care l-au avut în picioare.

În minutul 90+3 a venit și fatidicul gol al înfrângerii. Stanciu a centrat din lateral stânga până la Sergiu Pop, liber la 6 metri. Nemaracat, acesta a șters balonul cu capul care s-a dus la colțul lung, jos lângă bară. De menționat că la această fază patru apărători sătmăreni își făceau marcaj unul altuia, în partea opusă autorului golului victoriei echipei din Zalău?!

Au jucat:
SCM: A. Pop – Ilieş (46 Mare), Berci, Dulap, Onicaş (63 Jurj), Ardelean, Stanciu (cpt.), Meşter, Romaric, S. Pop, Negruţ (63 Alexandru Sorian). Antrenor: Dorin Toma.
CSM Satu Mare: Anca-Trip – R. Ritli, Zamfir, Svarczkopf (cpt.), Vădan, Tincău, Brata, Stajic, Kevin, Zsiga, R. Ziman. Au mai intrat: M. Nyeki, Paşca, Cadar, Dobrai. Antrenori: Zoltan Ritli (principal) şi Tiberiu Csik (secund).

Rezultatele etapei a 11-a:
• CFR Cluj II – CA Oradea 1-2
Vlad Fărcășan (53) / Florin Chitaș (32), Marius Hosu (75)
• SCM Zalău – CSM Satu Mare 3-2
Raul Stanciu (82), Logon Romaric (85), Sergiu Pop (90+3) / Ciprian Brata (2 – penalty), Ervin Zsiga (55)
• Şomcuta Mare – Şimleu Silvaniei 2-0
Paul Batin (26), Denis Lihet (82)
• Luceafărul Oradea – Minaur BM 0-12
Ciprian Stanciu (8, 25, 54, 56, 63), Viorel Chinde (28, 46), Sergiu Ciocan (65), Alin Văsălie (74, 86, 90), Artur Teuț (84)
• Someşul Dej – Lotus Băile Felix 2-2
Marian Arsene (68 – autogol), Ștefan Visic (72 – penalty) / Vlad Costea (14), Mihai Maxin (90+1 – autogol)

1.Minaur BM 11 8 1 2 37-15 25
10. Luceafărul Oradea 11 0 1 10 4-44 1
Etapa 12 (13 noiembrie): CSM Satu Mare – CFR Cluj II, CAO Oradea – Dej, Băile Felix – Luceafărul Oradea, Minaur BM – Șomcuta, Șimleu – SCM Zalău.

***

Gazdele pornesc favorite la câştigarea celor trei puncte

În etapa a 11-a din Liga 3 la fotbal, CSM Satu Mare va juca sâmbătă în deplasare, la Zalău, împotriva echipei din localitate, ocupanta locului 5 în clasamentul Seriei 10.

Meci greu pentru sătmăreni având în vedere evoluţiile slabe ale echipei din ultima vreme. Dar nici echipa din Zalău nu este cea din sezonul trecut şi, din aspirantă la promovarea în L2, a devenit o echipă de pluton în L3. Oricum, chiar dacă echipa sătmăreană ar câştiga la Zalău, ceea ce este greu de crezut, CSM nu va putea părăsi locul 9, penultimul în clasament.

CSM Satu Mare va fi lipsită în acest meci din aportul fundaşului Florin Mureşan, suspendat pentru cartonaşul roşu încasat în meciul cu CAO Oradea. El ar putea fi înlocuit în linia de apărare de Raul Ritli care şi-a ispăşit cele 3 etape de suspendare.

Să mai spune că în tur, în meciul disputat, pe 4 septembre, la Satu Mare, au câştigat oaspeţii, scor 4-3. Golurile sătmărenilor au fost marcate atunci de Zsiga şi Raul Ziman plus un autogol al oaspeţilor.

Formaţia probabilă a CSM: Anca Trip – Tincău, Riti, Vădan, Stajici, Barth, Schwarckopf, Moldovan, Ziman, Zamfir, Brata.

Întâlnirea dintre Zalău şi Satu Mare va primi fluierul de start la ora 14:00. Vor arbitra: Dragoş Lunca (Cluj-Napoca), Claudiu Giorgiu (Cluj-Napoca), Alin Mureşan (Floreşti). Ciudat că observator de arbitri va fi Octavian Şovre, aparţinător AJF Satu Mare.

1.Lotus Felix 10 7 1 2 24- 9 22
2.Minaur BM 10 7 1 2 25-15 22
3.Someşul Dej 10 7 0 3 26-14 21
4.CAO Oadea 10 6 2 2 22-15 20
5.SCM Zalău 10 5 0 5 26-16 15
6.CFR Cluj 10 4 2 4 13-14 14
7.Sportul Şimleu 10 3 4 2 12-11 13
8.Progresul Şomcuta 10 2 3 5 16-26 9
9.CSM SM 10 1 2 7 12-26 5
10.Luceafărul 10 0 1 9 4-32 1