Victoria se mai lasă aşteptată

Olimpia Satu Mare – ASU Politehnica Timişoara 1-1 (1-1)

Olimpia Satu Mare a întrerupt seria lungă de înfrângeri, 6 la număr, şi a terminat la egalitate, 1-1 cu ASU Politehnica. Dar victoria se mai lasă aşteptată, ultima datând tocmai din 25 februarie când echipa sătmăreană a câştigat, 2-1 la Braşov.

Spre deosebire de ultimele meciuri, Olimpia a jucat altceva sâmbătă, mai ofensiv, mai combinativ, cu mai multă dăruire. Dar la acest joc şi-a adus contribuţia şi echipa din Timişoara care n-a venit la Satu Mare doar să se apere, a jucat deschis încrcând să pună presiune pe poarta debutantului Dascălu. A rezultat de aici un joc spectaculos, cu multe faze de poartă, cum n-am văzut în tot sezonul în dreptul Olimpiei.

Prima fază notabilă am consemnat-o în minutul 2 când Birău a trimis spre poartă, dar Mureşan s-a interpus pe direcţia balonului şi a respins. Dar în minutul 5 Olimpia a deschis scorul prin Voicu, aflat la primul gol, şut din careu, uşor lateral dreapta, de la 13 metri, pe sub portar. Oaspeţii nu acuză şocul, ies la atac şi în minutul 7 Teuţ a ratat egalarea reluând în portar, de la 5 metri, balonul scăpat în faţă de sătmărean. Dar în minutul 10 prin Taub a egalat cu un şut din careu, pe jos, la colţul lung al porţii lui Dascălu. Cu un joc bun al liniei de mijloc, Olimpia iese din nou la joc şi trece pe lângă gol în câteva rânduri. Ratează mai întâi Ursu (min. 19) când, în urma unei acţiuni persnale a şutat la colţul scurt, dar Gakos a fost la post. În minutul 26 incursiunea lui Ciul pe dreapta se încheie cu o centrare în mijlocul careului, de unde Silviu Pană şutează din prima, din voleu, la o palmă de stâlpul stâng al porţii lui Gakos. La rândul lor oaspeţii trec pe lângă gol în minutul 31 când lovitura de cap a lui Mera a ocolit de puţin bara dreaptă a porţii Olimpiei. Repriza se încheie cu o nouă ratare a Olimpiei, şutul lui Pană trecând la o palmă peste transversală.

Prima ocazie a părţii secunde a aparţinut Politehnicii, şut Blănaru de la 16 metri, balon prins de Dascălu lângă bară. În minutul 51 sătmărenii au o excelentă ocazie de gol când Ursu a şutat din careu, la colţul lung, dar Gakos a scos incredibil balonul, de lângă bară. Urmează apoi câteva minute de joc relativ calm, dar cu o ocazie ratată de Voicu, după care, în ultimul sfert, Olimpia forţează victoria. Drept urmare apar ocaziile. Astfel, Voicu (min. 78) a trimis din careu pe lângă poartă, după care, în minutul 81, V. Pop a şutat din colţul careului de 6 metri în portarul Gakos. Acelaşi Pop, după o acţiune personală, a şutat de la 14 metri în stâlpul drept al porţii timişorene, fază la care Gakos nici nu a plonjat după minge. În prelungirile meciului Politehnica era cât pe ce să dea lovitura ratând o mare ocazie prin Blănaru care, scăpat pe contraatac, l-a lobat pe Dascălu de la 13 metri, către colţul lung, dar mingea a trecut milimetric pe lângă vinclul porţii sătmărene

Olimpia: Dascălu – Ciul, Mureşan, Heil (cpt.), Faur – Villand (58 Roşu), Krausz – V. Pop, Pană, Ursu (80 Luduşan) – Voicu. Rezerve neutilizate: Şuta – Erdei, Cocian, Szollosi, Chitaş. Antrenor: Bogdan Andone
ASU Poli: Gakos – Motreanu (63 Giuricici), Telescu, Mera (cpt.), Taub – Nicolescu – Teuţ (68 Bădăuţă), Stancu, Ungureanu, Birău (90 |ugui)- Blănaru. Antrenor: Sorin Brîndescu.

Arbitraj bun asigurat de Mircea Ardelean (Arad), Petrică Cîmpeanu (Cluj) şi Marius Bălan (Dej).

Juniorii au rămas pe bancă

Cu toate că mai avea dreptul la o schimbare, Bogdan Andone n-a mai recurs la ea. Nu l-a introdus în teren nici pe mai experimentatul Erdei, dar nu a apelat la niciunul din cei trei juniori aduşi la prima echipă, Chitaş, Cocian şi Szollosi. Oare de ce nu a mai schimbat când era nevoie de forţe proaspete în teren? O fi uitat de ei? N-are încredere în juniori? Nici în Erdei? Au fost aduşi juniorii pe bancă de formă, doar pentru a avea Olimpia lista completă pe raportul de joc? Ciudat! Atunci de ce s-a tot spus în ultimele săptămâni că la Olimpia se vor promova juniorii proprii? Dacă nu acum, când campionatul nu mai are o miză importantă, atunci când?

Dascălu în poartă, ex-căpitanul Şuta pe bancă

Bogdan Andone l-a adus vineri la conferinţa de presă pe Marius Şuta, căpitanul din meciul cu UTA, un semn indirect că acesta va apăra poarta Olimpiei în meciul cu timişorenii. Dar, surprinzător, Dascălu a apărat poarta Olimpiei, debutând cu acest prilej în gruparea sătmăreană. A avut câteva intervenţii bune, dar şi câteva ezitări datorate, probabil, emoţiilor.