Victorie grea a handbaliștilor după un meci cu nervi

CSM Satu Mare – HCM Făgăraș 29-27 (12-12), în etapa a 19-a

handbalCu o zi înaintea partidei cu HCM Făgăraș, antrenorul Nicolae Istrate ne declara că se teme de aceste meci. “Echipa din Făgăraș este este una foarte bună, iar pe teren propriu a îngenuncheat multe echipe, inclusiv de pe podium. Iar pe jucătorii mei îi simt puțin deconectați după ce au câștigat primele patru jocuri ale returului”.

Temerile lui Nicolae Istrate s-au dovedit a fi întemeiate. Echipa oaspete a început foarte bine meciul și, cu o apărare eremetică, agresivă, cu un atac incisiv, a dominat prima repriză. Așa se face că făgărășenii au condus în permanență cu 2-3 goluri, chiar 5 (9-4 în minutul 19).

Dar sătmărenii au avut un final de repriză bun, au egalat la 11 în minutul 28, prima parte încheindu-se cu scorul de 12-12.

După pauză sătmărenii s-au desprins la 3 goluri, 19-16 (min. 39) și se părea că au scăpat în câștigători. Dar oaspeții au avut o puternică revenire, au egalat la 19 și au menținut egalitatea până la 23-23 (min.47). Finalul a fost al echipei sătmărene care s-a desprins la 3 goluri, 26-23 (min. 52) și 28-25 (min. 58), terminând meciul învingătoare, scor 29-27. În felul acesta CSM Satu Mare își păstrează locul 2 în serie cu șanse mari de a termina sezonul pe această poziție. Altfel meciul a fost unul cu nervi, cu multe eliminări, 5 de partea gazdelor, 6 de partea oaspeților și cu multe proteste venite de pe banca echipei din Făgăraș.

Au marcat pentru CSM: Janos Olah 9, Mureșan 6, Morar 5, Mateș 3, Udriștoiu 2, Clipea 2, Raul Pop 2. Au mai jucat Ungar, Pogyină (4 intervenții) și Cioroiu (10 intervenții).

Rezultatele etapei a 19-a:
– Naționala Sighișoara – Potaissa II 49-42
– Universitatea Cluj – HC Sibiu 33-22
– HC Reșița – AH Baia Mare 42-24
– CSM Oradea – HC Sighișoara 43-32
– CSM SM – HCM Făgăraș 29-27
Partidele Univ.Craiova – Unit Alba Iulia și Rom Cri Brașov – Poli Timișoara se dispută în altă zi.Picture 2

În etapa următoare CSM Satu Mare va evolua în deplasare, cu HCM Sighișoara, în 28 martie.